Hlavní navigace

7 příčin neplodnosti u žen: co je pravda a co mýtus

14. 9. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Schopnost ženy otěhotnět ze všeho nejvíc ovlivňuje její věk. Počet jejích vajíček klesá již od narození a po třicítce dochází i k výraznému zhoršení jejich kvality. Někdy však může stát za neplodností i nevinná operace z dětství nebo třeba myom. Které další nemoci nebo zákroky mohou způsobovat potíže a o kterých se to jen tvrdí?

Možné příčiny neplodnosti

„Slepák“, obezita, myomy, polycystické vaječníky či endometrióza skutečně mají negativní vliv na plodnost ženy.

Zánět slepého střeva

Jestliže žena v dětství nebo pubertě prodělala operaci slepého střeva, měla by o téhle skutečnosti v případě potíží s otěhotněním informovat svého gynekologa. „Zánět slepého střeva je zánět v malé pánvi a poměrně častými pooperačními komplikacemi jsou srůsty, které mohou způsobit uzavření vejcovodu. Žena s touto diagnózou obvykle musí vyhledat kliniku reprodukční medicíny,“ říká Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica. Komplikace mohou nastat například i po perforovaném žlučníku nebo po úrazech. „Potíže způsobují i další prodělané operace v dětství, zejména u velmi mladých dívek-dětí, kdy mohou být srůsty v malé pánvi velmi rozsáhlé,“ dodává MUDr. Matěna.

Obezita nebo nadváha

Některé ženy mají potíže s váhou kvůli své genetické výbavě nebo hormonům. „U nich se problémy s plodností objevují častěji,“ vysvětluje gynekolog a dodává: „Protože hormonální nerovnováha, která se může projevovat mimo jiné obezitou, způsobuje nepravidelnou menstruaci, což je stav, kdy je pravděpodobnost otěhotnění velmi nízká.“ Jestliže je žena obézní nebo trpí nadváhou pouze z toho důvodu, že její kalorický příjem je vyšší než výdej, její tuková tkáň vytváří určité množství estrogenu, který může ovlivňovat reprodukční systém. „Není to ale jediný faktor, který by sám o sobě způsoboval neplodnost. Jestliže je žena jinak zdravá, může přirozeně otěhotnět i s několika kily navíc,“ upozorňuje MUDr. Matěna a konstatuje, že u velmi obézních žen se dá říci, že platí pravidlo „kilo dolů, procento šance na otěhotnění nahoru“. „Jestliže je obezita způsobena pouze nezdravým životním stylem, je redukce hmotnosti dobrým způsobem, jak daný stav zlepšit.“ Naopak pokud jde o hormonální příčinu, je dobré hledat primárního viníka.

Endometrióza

Tímto onemocněním, tedy stavem, kdy se děložní sliznice vyskytuje i mimo dutinu děložní, čímž aktivuje chronický zánět, trpí řada žen. Naštěstí ne všechny mají zásadní potíže s otěhotněním, zejména pokud se o potomka pokoušejí v biologicky příznivějším věku. Endometriózu lze definitivně vyléčit. V jakých částech těla způsobuje děložní sliznice největší problémy? „Jestliže se sliznice nachází v oblasti vejcovodů, může zánět způsobit jejich uzavření. Pokud je ve vaječníku, může zapříčinit růst endometroidních cyst. To jsou veliké kulovité útvary, které vaječník rozpínají a tím nenávratně poškozují zárodečnou tkáň. Může se tedy stát, že i mladé ženy mohou mít ovariální tkáň natolik zničenou, že dojde k předčasnému selhání vaječníků. Primární metodou léčby je operace, další řešení je farmakologické. Jenže tím, jak tyto léky udržují ženu ve stavu umělé menopauzy nebo umělého těhotenství, znemožňují v rámci léčby otěhotnění,“ vyjmenovává lékař a pokračuje: „Také v případě ložisek v dutině břišní může nastat problém – zánět aktivuje bílé krvinky bílé krevní řady, které jsou ve své obranné funkci velmi nespecifické, pohlcují volnou krev. Jsou také schopny pohlcovat spermie, které tím pádem nemají možnost dostat se k vajíčku.“ 

Polycystické vaječníky

Ženy s tímto onemocněním mají vaječníky vyplněné velkým množstvím folikulů. „Ten počet je tak vysoký, že nedochází k přirozené selekci a růstu dominantního folikulu, který pak za normálních okolností uvolňuje zralé vajíčko. Žena proto neovuluje a nemůže tedy otěhotnět,“ objasňuje MUDr. Matěna. Příčinou tohoto stavu je hormonální nerovnováha, syndrom polycystických ovarií patří do skupiny hyperandrogenních syndromů. Polycystické vaječníky jsou tichý zloděj ženství. Tyto pacientky mívají také problémy s akné, nadváhou nebo nepravidelnou menstruací. Řešením problémů s plodností je pak funkční úprava cyklu, redukce váhy nebo snaha o koncepci ve spolupráci s ošetřujícím gynekologem ve formě plánování nejplodnějších dní. Pokud výše vyjmenované aktivity nestačí, měla by následovat konzultace v centru asistované reprodukce.

Myomy

Co se týče dalších gynekologických onemocnění, zásadně ovlivnit šance na otěhotnění a donošení zdravého dítěte mohou také děložní myomy. Zvětšují dělohu, mohou vytvářet atypické tvary, a pokud se nacházejí ve vnitřní části děložní stěny, dokáží ovlivnit nejen tvar, ale i kvalitu sliznice. „Ta je potom vytenčená, nemá tak dobré krevní zásobení a může být nevhodnou pro uhnízdění embrya. Navíc pokud jsou myomy velké nebo nevhodně situované, i v případě, že se ženě podaří otěhotnět, mohou způsobit potrat nebo předčasný porod,“ říká MUDr. Matěna. Co ještě byste měli vědět o myomech.

A mýty o neplodnosti?

Gynekologické záněty a kvasinkové infekce ani umělé přerušení těhotenství obvykle početí nebrání.

Gynekologické záněty a kvasinkové infekce

Bakteriální nebo kvasinkové infekce a výtoky sice bývají nepříjemné, ale plodnost obvykle nijak zásadně neohrožují. „Tyto obtíže se často koncentrují do vnější části zevních rodidel, například do pochvy nebo na čípek, kdežto vnitřní genitál, tedy dělohy, vejcovody a vaječníky, bývají postiženy méně často,“ konstatuje gynekolog.

Umělé přerušení těhotenství

Poměrně častá pověra, která se traduje zejména ve starší generaci, že po potratu už žena nebude moci otěhotnět, také neplatí. „Pokud je výkon proveden standardně, riziko budoucí neplodnosti je velmi malé. Záleží na zvolené metodě a také na situaci. Pokud dojde k přerušení ve vyšším stupni těhotenství, rizika jsou vyšší,“ potvrzuje MUDr. Matěna.

Odborná spolupráce:

MUDr. Ondřej Matěna

IVF specialista, Institut reprodukční medicíny Unica, www.unica.cz

Po získání atestace byl vedoucím lékařem operační gynekologie a porodního sálu v Nemocnici Vyškov, věnoval se také náročným endoskopickým výkonům, zkušenosti s řešením náročných onkologických stavů získal při stáži v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).