Hlavní navigace

6 mýtů o opalovacích krémech

29. 6. 2016

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Opalovací krémy pro dospělé jsou méně účinné než ty pro děti a opalovací krém z loňské dovolené poslouží stejně dobře i na té letošní. A jakým mýtům ještě věříte?

Většina z nás už si dnes uvědomuje škodlivé účinky slunečního záření na naši pokožku a při opalování používá přípravky s ochranným faktorem. Opalovacích přípravků a dalších kosmetických pomůcek s obsahem OF je dnes na trhu tolik a s tolika různými označeními, že se v tom nejeden z nás přestává orientovat. O kosmetice na opalování dnes koluje celá řada mýtů a nepravdivých názorů. Ty mohou vést k nebezpečnému chování vůči svému vlastnímu zdraví. Máme těsně před obdobím dovolených, pojďme tedy ty nejčastější mýty uvést na pravou míru.

Mýtus č. 1: Tmavá pleť nepotřebuje ochranu před sluncem

Nezáleží na tom, jak tmavá je vaše pleť. Paprsky slunce na ni mají stejně nebezpečný účinek jako na světlou pleť. Pokožkou nechráněnou krémem s OF pronikají sluneční paprsky do hlubších vrstev, způsobují její stárnutí, pigmentové skvrny a zvyšují nebezpečí karcinomu kůže. Žádný typ pokožky byste neměli zbytečně vystavovat nebezpečí, bez ohledu na její barvu.

Mýtus č. 2: Krycí faktor v make-upu je dostačující

Dámy, patříte mezi ty, které na slunci používají pouze make-up s krycím faktorem? Bohužel to není dostačující. Vedle jeho nerovnoměrné aplikace na pokožku je problémem i nízký ochranný faktor a slabá vrstva, v jaké nanášíte každodenní make-up. Používejte tedy ještě před nanesením krycího make-upu krém nebo mléko s ochranným faktorem alespoň 30.

Mýtus č. 3: Voděodolný opalovací krém není třeba znovu aplikovat

Krémy s krycím faktorem označené jako voděodolné vytváří na vaší pokožce krycí štít pouhých 40 až 80 minut po dobu koupání. Poté je nutné aplikaci zopakovat. Mažte se krémy alespoň každé 2 hodiny. Jacquie Carter, beauty expertka společnosti Herbalife, radí mít krém vždy po ruce na viditelném místě. Při vodních či jiných letních radovánkách na něj můžete snadno zapomenout. Nastavte si do telefonu připomínku na každé dvě hodiny. Nepropásnete tak správný čas další aplikace krému či mléka s OF, čímž se vyvarujete spálení pokožky.

Mýtus č. 4: Opalovací krémy jsou určeny pouze konkrétním částem těla

Jakákoliv část těla vystavená slunečním paprskům potřebuje ochranu. Nestačí pouze ošetření pleti. Naopak i další části, u kterých si to obvykle ani neuvědomujeme, je nutné chránit. Patří sem například uši, pěšinka ve vlasech či pleš u pánů, nárty nohou a kůže u lemů oblečení. Proto Jacquie Carter doporučuje vedle ramen, obličeje a výstřihu poctivě natřít krémem i tyto části. Jinak by to mohlo hodně bolet – možná jste už taky zažili doruda spálené boltce uší…

Mýtus č. 5: Krémy pro dospělé nejsou tak účinné jako ty pro děti

Jakmile opalovací krém obsahuje stejné ochranné číslo, má také stejnou ochrannou vlastnost. Nehraje proto roli, zda je určen pro děti nebo dospělé. Jediný rozdíl spočívá ve složení krému. Dětské ochranné krémy jsou svým složením pouze šetrnější k pokožce. To znamená, že jsou obvykle bez parfemace, chemikálií a parabenů. Mnohé z krémů také neobsahují látky, které by po zásahu očí způsobily slzení.

Mýtus č. 6: Loni zakoupený krém postačí

Dámy, prokažte samy sobě službu a loňský krém nebo mléko na opalování raději vyhoďte. Používáte-li krém s OF denně i během roku, pak žádný zbytek z loňska už stejně nemáte. Pokud se ale ve vaší domácnosti najde, obvykle už ztratil své účinné složky a je prakticky bezcenný. Chcete raději ušetřit peněženku nebo své zdraví? My to víme jistě. Každou sezónu raději nový. Přibalte si do své plážové tašky raději opalovací krém se silnějším faktorem. Za pár let vám vaše kůže poděkuje.

Zdroj: Herbalife

Autor článku

Expertka na péči o pleť společnosti Herbalife

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).