Hlavní navigace

20 tipů na nejbližší vinařské akce

26. 7. 2016

Sdílet

 Autor: depositphotos.com
Jestli máte rádi víno a burčák, nechte se zlákat alespoň na jednu z dvaceti vinařských akcí, které nás čekají od zítřka až do začátku září.

Od jara do brzkého podzimu se to v ulicích měst, na náplavkách a v parcích hemží fanoušky filmových, hudebních, ale i food festivalů. Pokud už máte pro letošní rok oblíbené festivaly prochozené, vsaďte na akce s letitými tradicemi, kde hraje cimbálová muzika, kde zvoní sklenice a kvalitní víno teče proudem. Nabízíme přehled dvaceti nejzajímavějších vinařských akcí, kde se bude nabízet jak české víno, tak i burčák, jehož sezóna začne už za šest dní.

28. červenec

Město: Mikulčice
E-mail: infomikulcice@seznam.cz
www.infomikulcice.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Začátek je v uvedených termínech vždy v 18 hodin v Mikulčicích.

Město: Brno
Místo: Otevřená zahrada, Údolní 33
E-mail: vinozblizka@nap.cz
www.vinozblizka.cz

Víno z blízka, další ze série několika volných vinných degustací, proběhne ve čtvrtek 28. července od 17:30 hodin, v příjemném prostředí Otevřené zahrady pod Špilberkem, která je oázou klidu v ruchu velkoměsta. V tento večer přijedou do Brna prezentovat svá nejlepší vína vinaři Strážnicka. Hosté si tak budou moci vychutnat tři příjemné hodiny se skleničkou v ruce za zvuků živé hudby a letní podvečerní atmosféru překrásné zahrady. K dispozici bude i lehké čerstvé a chutné občerstvení z grilu od La Bouchée. Tento degustační večer je součástí celé letní série s názvem Víno z blízka, kdy na každý z večerů přijíždějí vinaři z jedné vinařské obce a prezentují svá vína. Během degustací se v letních měsících představí ti nejlepší vinaři a díky tomu může být festival považován za reprezentativní prohlídku současného vinařství na Moravě.

29. červenec

Město: Valtice
Místo: Valtické Podzemí
E-mail: info@valtickepodzemi.cz
www.valtickepodzemi.cz

Tradiční prázdninový večer s cimbálkou ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 29. července od 20 hodin. Podzemní zážitková turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů nabídne ochutnávku vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí, to vše za doprovodu cimbálové muziky. Vstupné činí 100,– Kč.

30. červenec

Město: Moravská Nová Ves
Místo: sklepní uličky Výmol a Zátiší
E-mail: info@vinaricek.cz
www.vinaricek.cz

Hodovní otevřené sklepy proběhnou v sobotu 30. července od 13 hodin ve sklepních uličkách Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi. Pro návštěvníky bude připravena ochutnávka vína i z ročníku 2016. Vstupné, v němž je zahrnuta ochutnávka vína, je 200 Kč. Navazující program může být návštěva „Pod zeleným“ na náměstí u kostela, kde se od 20 hodin koná tradiční Předhodovní zpívání.

Město: Šardice
Místo: vinné sklepy
E-mail: nesporova.jarmila@seznam.cz
www.vinozesardic.cz

Šardičtí vinaři nabídnou ochutnávku svých vín přímo ve sklepích v sobotu 30. června od 11 hodin. Každý z vinařů nabízí to nejlepší, co má. Akce se koná po celý den a pro veřejnost bude otevřeno kolem 20 sklepů, malých vinařů i vinařských firem. Pokladna akce je umístěna na zastávce u kostela v Šardicích, převoz mezi sklepními lokalitami je zajištěn. Hosté se mohou těšit na zpívání mužských a ženských sborů přímo ve sklepech a zajímavý večerní hudební program.

Město: Sedlec
Místo: areál vinařství ZD Sedlec u Nesytu
E-mail: ochutnavky@sedleckavina.cz
www.sedleckavina.cz

Již tradiční vinařská benátská noc proběhne v sobotu 30. července v Sedleci. Po celý den zde bude nabízeno rozšířené občerstvení v podobě pečeného selátka, grilovaných specialit a další gurmánská lákadla. Benátská noc začne v 17 hodin taneční zábavou za doprovodu hudební skupiny. Vrcholem bude tradiční zakončení benátské noci ohňostrojem. Vstup je zdarma.

1. září

Město: Mikulčice
Místo: Mikulčice a přilehlé okolí
E-mail: infomikulcice@seznam.cz
www.infomikulcice.cz

Tour de vinohrad je oblíbená akce určena všem, kteří se chtějí dozvědět něco víc o vinohradnictví a vinařství na Podluží a současně mají zájem vidět sklepní uličky a turistům neznámé viniční tratě této oblasti. Tato oblíbená akce je v letošním roce obohacena o novinku v podobě ochutnávky specialit z vína a hroznů. Tour de vinohrad nabízí také návštěvu sklepních uliček muzea Starý kvartýr v Lužicích a vinohradnické muzeum v Mikulčicích za účasti certifikovaného průvodce. Na závěr je připravena ochutnávka špičkových vín v archivním sklepě. Začátek je v uvedených termínech vždy v 18 hodin v Mikulčicích.

2. – 4. září

Město: Zaječí
Místo: Vinařství U Kapličky
E-mail:
recepce@vinarstviukaplicky.cz
www.vinarstviukaplicky.cz

První zářijový víkend se ve vinařství U Kapličky v Zaječí konají již tradiční burčákové slavnosti. K ochutnání budou připraveny burčáky různých odrůd.

2. – 3. září

Město: Valtice
Místo: Valtické Podzemí
E-mail: info@valtickepodzemi.cz
www.valtickepodzemi.cz

Tradiční akce nadcházejícího podzimu ve Valtickém Podzemí se uskuteční v pátek 2. září a v sobotu 3. září. Podzemní zážitková vinařská turistika v unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. V pátek proběhne nezapomenutelná vinařská událost, volba Miss Burčák se zajímavými soutěžemi a disciplínami. Aktivně se mohou zapojit všechny dívky a ženy, které přijdou na tuto slavnost. Připravena je i tradiční ochutnávka vín Lednicko-valtického areálu a různé speciality valtického podzemí. Vstupné činí 100,– Kč.

Město: Velké Pavlovice
Místo: okolí kulturního domu
E-mail: svastova@velke-pavlovice.cz
www.velke-pavlovice.cz

Jedna z největších vinařských slavností, Velkopavlovické vinobraní, se uskuteční 2. – 3. září v okolí kulturního domu ve Velkých Pavlovicích. Velkopavlovické vinobraní přenese hosty mezi zrající hlavy vinohradů, do atmosféry dávných časů i kontrastů dneška.

2. září

Město: Hradec Králové
Místo: soutok Labe a Orlice
E-mail: novotna@wamak.cz
www.svatekvina.cz

Svátek vína na soutoku Labe a Orlice si mohou milovníci vína užít v pátek 2 září v Hradci Králové. Připravena jsou vynikající vína z ČR i zahraničí a více jak 400 vzorků vín z mezinárodní soutěže vín Vinum Gradecense včetně předávání hodnotných cen. Připraveny jsou pochutiny a delikatesy k vínům, raw strava, mořské plody, argentinské steaky a jiné delikatesy. Celá slavnost se odehraje v nejkrásnějším parku v Hradci Králové, na soutoku Labe a Orlice.

3. září

Město: Dolní Kounice
Místo: Masarykovo a Mlýnské náměstí
E-mail: tic@dolnikounice.cz
www.dolnikounice.cz

Historické vinařské slavnosti Rosa coeli jsou jedinečnou událostí, kde se snoubí lidové tradice, kultura a hudba. Slavnostní zahájení proběhne první sobotu v září na Masarykově náměstí v Dolních Kounicích. Připraven je bohatý kulturní program a široká ochutnávka skvělých regionálních vín, která je doplněná gastronomickými specialitami a zajímavým historickým jarmarkem. Chybět nebude ani bohatý program pro nejmenší.

Město: Horní Bojanovice
Místo: areál volného času
E-mail: zak.jozin@seznam.cz
www.zahradkarihornibojanovice.cz

Burčákové slavnosti a Hornobojanovské vinobraní proběhne v sobotu 3. září od 14 hodin v areálu volného času v Horních Bojanovicích. Hosté se mohou těšit na bohaté občerstvení, burčák a lahodné víno. Od 14 hodin je připraven bohatý kulturní a hudební program, cimbálové a dechové muziky i program pro děti. Večer zahraje kapela Gibon Zlín a zábava potrvá až do ranních hodin. 

Město: Hrušky (okr. Břeclav)
Místo: areál u základní školy
E-mail: czshrusky@seznam.cz
www.hrusky.cz

Třetí ročník hrušeckého vinobraní nabídne v sobotu 3. září více než 25 stanů s vínem a burčákem. V prostoru u myslivny bude vytvořen prostor pro jarmark s místními delikatesami, výrobky od místních pekařů, uzenářů a zelinářů, které mají podpořit a snoubit chuť vína z místní oblasti. Jedním z cílů této slavnosti je ukázat veřejnosti tradice spojené s vínem, jako je „zarážání“ hory nebo tradiční vinobraní. Pro nejmenší jsou připravené dílničky, malování na obličej i skákací hrad.

Město: Nový Šaldorf – Sedlešovice
Místo: vinné sklepy Nového Šaldorfa
E-mail: saldorf@modre-sklepy.cz
www.modre-sklepy.cz

Při příležitosti uvádění na trh dalšího ročníku jedinečného vína Šaldorfský Kravák, vína odrůdy Sauvignon z vinic trati Kraví hora, pořádají vinaři spolku Šaldorfské sklepy v sobotu 3. září ve vinných sklepech Nového Šaldorfa samostatnou odpolední ochutnávku těchto vín. K ochutnání bude 100% Sauvignon z Kraví hory, historické polohy na posledních výběžcích Českého masivu. Hrozny jsou kvašeny přírodními kvasinkami z vinice. Kravák je tak víno divoké a osobité, bez příkras, prezentující terroir a krásu odrůdy Sauvignon. Zároveň víno oplývá finesou a elegancí. Každý nový ročník je uváděn na trh až v měsíci září následujícího roku, proto je křest příležitostí ochutnat Kravák na jednom místě, včetně vín z předchozích ročníků. K příjemné atmosféře přispěje i cimbálová muzika.

Město: Svatobořice – Mistřín
Místo: Vinařství Dufek
E-mail: obchod@vinarstvi-dufek.cz
www.vinarstvi-dufek.cz

Slavnost vinobraní proběhne v sobotu 3. září od 14 hodin v areálu Vinařství Dufek v obci Svatobořice – Mistřín. Na programu slavnosti je posezení při víně a burčáku za doprovodu cimbálové muziky, zvykoslovný pořad „zarážání“ o otvírání hory a volná zábava s tancem a zpěvem. Nouze nebude ani o dobré jídlo a pití.

3. – 9. září

Město: Nosislav
Místo: pod hradbami opevněného kostela
E-mail: starosta@nosislav.cz
www.nosislav.cz

14. ročník vinobraní v Nosislavi proběhne od 3. do 9. září pod hradbami opevněného kostela svatého Jakuba. Sobotní program nabídne návštěvníkům ochutnávky v otevřených sklepech vinařů a historický průvod po vinných sklepech. Na neděli je pod hradbami kostela sv. Jakuba plánované vystoupení místních herců, čepování burčáku a vín, vystoupení cimbálových muzik, mužského pěveckého sboru, dětská cimbálová muzika, ukázky šermu a mnoho dalších vystoupení.

9. – 11. září

Město: Mikulov
Místo: Náměstí, zámek, amfiteátr, Kozí hrádek, Svatý kopeček
E-mail: kultura@mikulov.cz
www.palavske-vinobrani.cz

Pálavské vinobraní je tradiční festival vín, gastronomie a kultury s prestižní vinařskou soutěží a exkluzivním uměleckým programem. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami. Jako každý rok proběhne vinobraní o druhém zářijovém víkendu téměř po celém městě Mikulov. Hlavní hvězdou vinobraní bude opět víno v rozmanitých podobách. Celkově se na této velkolepé oslavě vína představí více než 400 vzorků bílých, růžových a červených vín z mikulovské vinařské podoblasti. Prohlídky a řízené degustace čekají i v dalších prostorách zámku a několika místních vinařstvích, v Kapucínské ulici vyroste vinařské městečko se stánky jednotlivých výrobců vína. Po celý víkend bude také u Udírenské věže zámku ke zhlédnutí prezentace klasického zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Celé tři dny se bude v hlavním sále zámku konat Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti s možností veřejné ochutnávky V rámci vinobraní proběhne i Mistrovství ČR v rozeznávání vůní a neodmyslitelnou součástí jsou i tradiční stánky s burčákem.

9. září

Město: Ústí nad Labem
Místo: Lidické náměstí
E-mail: kacerovsky.pavel@seznam.cz
www.ortopedicke-centrum.cz

Šestý ročník historické slavnosti vína a burčáku se uskuteční v pátek 9. září od 10 do 23 hodin na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Oslav se účastní čeští i moravští vinaři, připraven je bohatý kulturní program a přehlídka historických řemesel.

10. září

Město: Uherské Hradiště
Místo: Uherské Hradiště – Mařatice, Vinohradská ulice
E-mail: info@slovactivinari.cz
www.slovactivinari.cz

Národní soutěž vín slovácké podoblasti 2016 se koná v sobotu 10. září od 14 hodin ve Vinohradské ulici v Uherském Hradišti – Mařatice. V rámci Slováckých slavností vína a dne otevřených památek je připravena ochutnávka vín ze soutěže slovácké podoblasti, která je předkolem Salonu vín ČR. Součástí výstavy je i stan slovácké kuchyně.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).