Hlavní navigace

Pálavské vinobraní 2010 * Motto: "Každý rok zas a znova na víno do Mikulova"

[Tisková zpráva] Víno, folklor, koncerty hvězd české hudební scény, ohlédnutí do historie, kulinářské speciality a symbol jihomoravského podzimu – burčák.

Sdílet

To jsou lákadla, za kterými se každoročně o druhém zářijovém víkendu sjíždějí do Mikulova tisíce návštěvníků z různých koutů republiky i zahraničí. Pálavské vinobraní je oslavou lahodného moku, na který jsou Moravané náležitě hrdí. Letos mu mikulovští vzdají hold ve dnech od 10. do 12. září.

Pálavské vinobraní by se neobešlo bez svých tradičních symbolů. Historickému průvodu, který projde městem v sobotu v pravé poledne, bude opět vévodit král Václav IV. Toho jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu vysvobodila v roce 1403 z vídeňského zajetí. Nebude chybět ani bůh vína Bakchus, který jako symbol spontánního žití podtrhne atmosféru oslav.

Pozvání na Pálavské vinobraní přijali mnozí umělci zvučných jmen. Na amfiteátru vystoupí několikanásobná držitelka Českého slavíka Lucie Bílá, David Koller, Jana Kratochvílová, kapely Kryštof, Support Lesbiens, Monkey Business, Nightwork a mnoho dalších. Náměstí bude patřit především folklorním souborům, cimbálovým muzikám a dechovým hudbám. Představí se vojenský umělecký soubor Ondráš, cimbálová muzika Jožky Severina, folklorní soubor Skaličan, Docuku, Bezobratři, ale také Marie Rottrová či skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou. Zámecký areál nabídne řemeslnou a vinařskou tržnici, druhý ročník Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně a další program. Pořadatelé nezapomínají ani na děti. Naši nejmenší se mohou těšit na nejrůznější atrakce, hry a soutěže o ceny.

Novinky:

Letošní novinkou Pálavského vinobraní bude vinařské městečko v blízkosti náměstí. Přijdou si v něm na své milovníci lahodného moku, jímž je Mikulov proslulý. Premiéru bude mít také program na Kozím hrádku. Tato zastávka na spojnici mezi náměstím a amfiteátrem nabídne v sobotu šermířské souboje a historickou hudbu. Městská policie bude letos poprvé v rámci prevence zdarma provádět cvičné dechové zkoušky na alkohol. Návštěvníci mohou kdykoliv navštívit služebnu na náměstí a vyzkoušet si, jestli mohou bez obav usednout za volant svého automobilu. Novinkou budou také vyhlídkové lety vrtulníkem.

Ubytování:

Penziony, hotely i ubytovny bývají v době Pálavského vinobraní beznadějně plné, proto pořadatelé opět založí na tři dny konání slavnosti vína stanové městečko. V oploceném areálu domova mládeže Středního odborného učiliště Mikulov si mohou návštěvníci za mírný poplatek rozbít své stany či zaparkovat karavany. Ke „komfortu“ přispívá možnost využití sociálního zařízení a stánku s občerstvením.

Doprava a parkování:

Město Mikulov ve spolupráci s Českými drahami vypravuje každoročně Mikulovský expres – speciální vlak z Brna do Mikulova a zpět. Pro návštěvníky, kteří se přesto rozhodnou dopravit se na Pálavské vinobraní automobilem, budou připraveny i nové parkovací plochy.

Informace ke vstupnému:

Organizátoři nyní připravili pro milovníky vína, dobrého jídla, folkloru a hudby akční nabídku. Možnost nákupu permanentky na Pálavské vinobraní za sníženou cenu 200 Kč (důchodci 170 Kč) je prodloužena až do konce srpna. V září bude třídenní vstupenka k dostání za 250 Kč (důchodci 200 Kč). Jízdenka na Mikulovský expres je součástí permanentky na Pálavské vinobraní za 300 Kč, která je k dostání na hlavním nádraží v Brně nebo dne 11. září přímo ve vlaku. Stejně jako v loňském roce je i letos v prodeji společná vstupenka na Pálavské a Znojemské historické vinobraní za 300 Kč. Děti do 12 let mají vstup na akci zdarma. Je možné objednat si zaslání permanentek na dobírku.

Předprodej zajišťuje:

TIC Mikulov, tel.: 519 510 855, e-mail: tic@mikulov.cz (přímý prodej)
Mikulovská rozvojová, tel.: 519 444 588, e-mail: janderkova@mi­kulov.cz (přímý prodej, na dobírku, na fakturu)
Brněnské kulturní centrum, tel.: 542 210 863, e-mail: predprodej@bkc.cz (přímý prodej)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).