Hlavní navigace

Makulární degenerace – skrytá hrozba pro naše oči. Co ji způsobuje?

Komerční sdělení
Makulární degenerace je jedno z nejzávažnějších očních onemocnění, které nás může postihnout. Začíná nenápadně, takřka bez příznaků a odhaleno bývá zpravidla až v pokročilé fázi.

Sdílet

 

V konečném důsledku může způsobit až úplné oslepnutí. Pojďme se podívat na příčiny vzniku tohoto onemocnění, kterému přitom lze správnou péčí předcházet.

 1. Správná výživa

Oči, stejně jako jakákoliv jiná část našeho těla, potřebují správné účinné látky, které zajistí jejich zdraví a správné fungování. Lutein, zeaxanthin, zinek, vitamin C a E,  esenciální mastné kyseliny omega 3 a 6, ginkgo biloba a mnohé další – to jsou klíčové prvky, které by jste měli zahrnout do své stravy prostřednictvím vybraných potravin či doplňků stravy – například produktů řady Protectum.

2. Věk

Čím starší jsme, tím více jsme ohroženi vznikem makulární degenerace. Pacienti nad padesát let jsou pak tou nejrizikovější skupinou a měli by tak věnovat zvýšenou pozornost stavu svého zraku.

3. Etnicita

Ano, je to tak. Jde spíše o zajímavou zvláštnost než něco, čím bychom si měli lámat hlavu, ale běloši jsou obecně k makulární degeneraci geneticky mnohem náchylnější než černoši, asiaté nebo hispánci.

4. Dědičnost

Trpí někdo z vašich rodičů či prarodičů tímto onemocněním? Pak byste měli zpozornět, přímou dědičnost sice lékařští experti neprokázali, ale můžete očekávat, že vás onemocnění může také potkat.

5. Silné světelné zdroje

Dlouhodobé silné sluneční záření nebo práce s výraznými umělými zdroji světelného záření může při absenci potřebné ochrany (sluneční brýle, ochranné brýle) vést k poškození zraku a vzniku tohoto závažného onemocnění. Dbejte proto na ochranu svého zraku před dlouhodobým vystavením silným světelným podnětům.

6. Kouření

Ano, ani cigarety neprospívají vašim očim. Zkuste si raději kousnout třeba do mrkve. Poděkují vám nejen vaše oči, ale i plíce.

7. Nadváha a cukrovka

Zhubněte, zhubněte, zhubněte. Nadváha a s ní spojená cukrovka může být příčinou vzniku celé řady závažných onemocnění – mimo jiné i makulární degenerace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).