Hlavní navigace

SVS

Co se děje na jatkách v Polsku?

Média přinesla informace, podle nichž docházelo na jatkách z Mazovského vojvodství v Polsku k porážkám nemocných krav. Maso pak bylo bez přítomnosti veterinářů označeno jako nezávadné, vhodné k lidské konzumaci a uvolněno na trh.

28. 1. 2019 16:52
Doba čtení: 3 minuty

Co odhalili veterináři: potraviny se převážejí v teple i ve špinavé popelnici

Státní veterinární správa (SVS) zveřejnila výsledky své činnosti za minulý rok. V oblasti související s kvalitou a bezpečností potravin veterinární inspektoři nemuseli řešit tak rozsáhlé mezinárodní aféry týkající se zdravotně závadných potravin jako v roce 2017. Přesto například celkový počet kontrol v oblasti hygieny potravin meziročně vzrostl zhruba o osm procent.

23. 1. 2019 16:51
Doba čtení: 3 minuty

Nejhorší potraviny roku 2018

Větší potravinové skandály se loni ČR vyhnuly. Čeští výrobci se snaží a jejich počet roste. Kvalita i bezpečnost našich potravin je vysoká. Zahraniční výrobci ošidili sýry o metráky másla. Trvá problém s kvalitou olivových olejů a medu. Maloobchod v roce 2018 stagnoval, zhoršuje se hygiena při prodeji nebaleného pečiva. Vyšší podíl závad než u výrobců potravin byl zjištěn v restauracích a na farmářských trzích.

Doba čtení: 8 minut

Letošní ňamky z tržnice SAPA

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou kontrolovaly během letošního roku opakovaně provozovny v pražské tržnici SAPA. Mají pro to dobrý důvod.

Doba čtení: 3 minuty

Prodávali kuřecí se salmonelou. Lidé ho mohou mít v mrazáku

Prsní kuřecí řízky prodávané v řeznictví tzv. na váhu obsahovaly bakterie salmonely. Podezření nyní potvrdily laboratorní testy.

14. 7. 2015 15:05
Doba čtení: 2 minuty

Veterináři objevili nelegální hospodu

20. 3. 2015 19:29

Inzerát zněl zcela nevinně: Prodej brambor, zelí, masa

Inspektoři Státní veterinární správy se setkávají s ledasčím. I s tím, že maso se nabízí k prodeji načerno, bez jakékoli kontroly, v naprosto nepřijatelných podmínkách. Je to vyložený hazard, hodnotí SVS nákupy podobného typu.

13. 2. 2015 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Globus prodával salám s úlomky kovu

Krajská veterinární správa pozastavila prodej kontaminovaného salámu. Přesto je již několik stovek kusů mezi zákazníky.

16. 1. 2015 18:39
Doba čtení: 1 minuta

Na trhu zvěřinu koupit nesmíte

Každý kus zvěřiny, který si to namíří na talíř, musí být zkontrolován buď veterinárně nebo proškoleným pracovníkem. Jak takové maso správně opracovat a kde ho sehnat?

19. 11. 2014 8:30
Doba čtení: 3 minuty

Rizikové potraviny k nám míří z celého světa, ne jen z Polska

Často chceme znát zemi původu nakupovaných potravin, abychom nakupovali ty české a vyhnuli se polským. Jenže rizikové potraviny k nám míří z celého světa a země původu je termín nejasný.

1. 8. 2014 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Holé ruce a další nejčastější chyby při prodeji masa

Při kontrolách prodeje masa a uzenin se veterinární inspekce setkává s nejrůznějšími prohřešky. Které jsou ty nejčastější a co si může zákazník ohlídat sám?

2. 5. 2014 10:33
Doba čtení: 3 minuty

„CZ“ maso skutečně nemusí být české. To neznamená, že je rizikové

Výrok o nedostatečné kontrole masa v obchodech z úst prezidenta veterinářů byl nešťastný a nevhodně prezentovaný. Mediální zkratka také vykonala své. Cesta k jasnému původu vede jinudy.

Doba čtení: 4 minuty

Ryby z Fukušimy? Nechte to na na nás, říkají veterináři

Japonsko nemá po jaderné havárii situaci pod kontrolou a strach z následků panuje dál. Dokonce i u nás. Žijeme globálně, mořské ryby koupíme i v ČR. Mohou být i z rizikových oblastí?

Doba čtení: 5 minut

Koňské maso opět v obchodech. Víme kde

Téměř 90 % koniny obsahuje „dušené hovězí“. Produkt původem z Lotyšska se podle dokladů dostal i do České republiky. Prodává se v Praze, Jablonci i Plzni.

Doba čtení: 2 minuty

Nový web veterinářů o kontrolách potravin začal debaklem

Po Potravinách na pranýři rozjela vlastní portál o kvalitě potravin i veterinární správa. Start byl nepovedený, ale technické potíže nejsou to nejpodstatnější. Tím je inflace webů.

13. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

V koňském mase z řeznictví byl lék pro dostihové koně

Veterináři dokončují testování odebraných vzorků koniny. Nejnovější pozitivní nález je ve výsekovém mase původem z Polska, které bylo odebráno v masně v Moravskoslezském kraji.

3. 4. 2013 10:09
Doba čtení: 1 minuta

Akce 100 vzorků na koňské maso končí, vyšetřování pokračuje

Veterináři zkontrolovali více než stovku výrobků v kauze nedeklarované koniny. Pozitivních zjištění bylo šest, prověřování bude pokračovat jak u výrobků, tak dovážených surovin.

21. 3. 2013 15:30
Doba čtení: 1 minuta

I IKEA míchala do jídla koňské maso

Skandál s nedeklarovaným koňským masem se šíří Evropou. Na světě jsou další dva výrobky, které koninu na obale nepřiznaly, a přesto ji obsahovaly. Je mezi nimi i jídlo z IKEA.

25. 2. 2013 13:16
Doba čtení: 2 minuty

Ani před Vánocemi inspekce nezahálí

V předvánočním shonu se lehce stane, že obchodník uvede špatnou cenu u prodávaného zboží. Jenže někdy to může být záměr. Proto Petr Bendl vydal nařízení: zintenzivnit kontroly prodejců.

11. 12. 2012 10:52
Doba čtení: 2 minuty

Inspekce je s farmářskými trhy jakžtakž spokojena

Farmářské trhy uspěly v kontrolách veterinářů. Přestože jim dříve vytýkali různá pochybení, ve velké většině případů je na trzích vše v pořádku, hodnotí SVS současný stav.

11. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Po kolumbijském tuňáku jsou tři lidé v nemocnici

Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje na možné problémy s tuňákem v oleji.  „Prostřednictvím systému rychlého varování RASFF jsme se dozvěděli, že v Itálii se několika osobám po požití tuňáka v olivovém oleji původem z Kolumbie udělalo nedobře,“ sdělil Josef Duben, mluvčí SVS. Tři lidé byly podle informací veterinární správy hospitalizovány s podezřením na otravu histaminem.

6. 9. 2012 8:10
Doba čtení: 1 minuta

Neznalost zákona neomlouvá - ani volební oranžádu či guláš

Jídlo a pití zdarma táhnou. Je celkem jedno, jestli lákají k akci na prodej super kastrolů nebo předvolební kampani. Politik vás může otrávit sliby i volebním gulášem nebo oranžádou.

Doba čtení: 4 minuty

Jsou všechny potraviny na pranýři právem?

Zatímco zákazníci si posílají odkazy na plesnivé chleby a prošlé párky, které se ocitly na stránkách webu pranýřujícího právě takové praktiky, dotčené obchody a výrobci se bouří.

Doba čtení: 4 minuty