Hlavní navigace

schizofrenie

Schizofrenie: choroba z nejtěžších

Druhdy býval měsíc listopad zasvěcen přátelství s SSSR. Družba frčela v tisku, rozhlasu i televizi. Otevřeli jste konzervu paštiky a obávali se, že tam najdete V. I. Lenina. Dnes jsme jinde, i když… Hitem médií se stal v jedenáctém měsíci roku 2018 – kdysi sovětský – Krym. Stalo se tak v poněkud netradiční souvislosti se schizofrenií.

Doba čtení: 5 minut

Nemocná psychika: Místo manžela nastrčili mimozemšťana

Capgrasův fenomén je soubor příznaků, který vede k chybnému – v lepším případě zkreslenému – vnímání reálného světa. Je známkou duševního onemocnění. Nemocný nejčastěji tvrdí, že jeho blízký člověk se stal někým jiným, byl nahrazen dvojníkem.

7. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Profesor Kašpárek: Hledáme místa v mozku, která souvisí s psychikou

Psychiatři nemají obrázek, na kterém by ukázali pacientovi: „Vidíte tady tu skvrnu? To je ta deprese…“ Dokáží ale zobrazit aktivitu mozku a poznat reakce odlišné od zdravých lidí. Při léčbě je pak důležitý vztah s pacientem.

27. 9. 2017 9:55
Doba čtení: 10 minut

Spratek, autista, nebo malý schizofrenik?

I dítě nebo mladistvý může trpět schizofrenií. Příznaky klamou. Rodiče mívají nejčastěji podezření na autismus či na těžkou pubertu. Vše může být zcela jinak.

Doba čtení: 4 minuty

Lidem ohrožovaným schizofreniky těžko pomoci

Každý nyní hledá, kde se stala chyba v případě tragické události ve Žďáru. Proč selhává preventivní obrana, jaké jsou typické příznaky schizofrenie a kdy je nebezpečná?

Doba čtení: 6 minut

Mladistvých s nemocnou psychikou přibývá

Rodiče mají problém připustit si realitu a dětských psychiatrů je nedostatek. Jaké jsou nejčastější problémy a co se s nimi dá dělat?

Doba čtení: 6 minut

Jsem řádný člověk, leč schizoid

Schizoid je termín přeložitelný jako „naznačující schizofrenii“. To je tvrdé a poněkud nadsazené tvrzení. U schizoida lze spíše očekávat jistý svéráz.

Doba čtení: 5 minut

Pacient, nebo vězeň? „Hlídací“ náramky mají nosit schizofrenici i senioři

Ministerstvo zdravotnictví plánuje obří reformu psychiatrie. Pacienti by mimo jiné nemuseli být zavření v léčebnách, ale doma, a hlídaly by je jen elektronické náramky.

Doba čtení: 5 minut

Kdo nesmí za volant? Opilec, epileptik ani těžký diabetik

Tragédie v Hradci Králové vyvolala debatu o tom, která onemocnění se neslučují s řízením auta. Jakých chorob se to týká a co dělat, pokud jde třeba o vašeho nesoudného senilního dědečka?

23. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nelehký život se schizofrenikem

Schizofrenii si často spojujeme s rozdvojením osobnosti, což je mylný výklad. Tato psychická nemoc se rozhodně neprojevuje u každého stejně a v několika případech ji lze i vyléčit. Život se schizofrenikem však není lehký. Musíte být stále ve střehu a čekat, kdy nemoc znovu udeří.

Doba čtení: 5 minut