Hlavní navigace

oční vady

Projevy oční migrény vás mohou vyděsit

Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Lékaři vysvětlují, jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a zda může trvale poškodit zrak.

20. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vidí lidé s různými druhy očních vad

Spousta z nás si jen těžko dokáže představit, jak vidí lidé s astigmatismem nebo šedým či zeleným zákalem. Fotografie leccos napoví a primář oční kliniky vysvětlí, co lze s různými očními vadami dělat.

11. 9. 2018 15:20
Doba čtení: 5 minut

Jste po laserové operaci? Pozor na kontrastní citlivost

Když špatně vidíte, obvykle to řešíte, pokud však trpíte oční vadou, o níž nemáte zdání, vystavujete riziku nejen sebe, ale i ostatní. Zejména usedáte-li za volant. Kdo by měl zbystřit a očního lékaře navštívit?

29. 11. 2016 10:30
Doba čtení: 3 minuty

Tupozraké dítě může oči cvičit

Tupozrakostí u nás trpí čtyři procenta dětí. Vada komplikuje život školáka a neléčená může skončit ztrátou vidění jednoho oka. Čím dříve začnete oči cvičit, tím vyšší je naděje na vyléčení.

2. 9. 2015 9:49
Doba čtení: 3 minuty

U počítače málo mrkáme

Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.

Doba čtení: 3 minuty

Mimina vidí jen pět procent toho, co dospělí

Novorozenec rozeznává pouze světlo a tmu, postupně vidí rozmazaně a často šilhá. Roční dítě oproti dospělému zaostří jen na 20–30 %. Zrak se vyvíjí až do sedmi let. Co vidí vaše dítě?

20. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty