Hlavní navigace

antidepresiva

Kdy antidepresiva pomáhají a kdy už škodí?

Antidepresiva užívá stále více lidí, najdeme mezi nimi těhotné či kojící ženy, ale i děti. Zda jim tyto léky mohou škodit, nebo je musí brát celoživotně, to prozradí lékař z Psychiatrické nemocnice Bohnice.

5. 12. 2018 16:30
Doba čtení: 3 minuty

Ketamin rychle zbavuje deprese. Bude na předpis?

Ketamin je známý jako party droga, proto je spojován s termíny jako „nelegální“, „zakázaný“ a „drogová závislost“. Nová americká studie ale potvrdila dlouholeté výzkumy britských vědců o tom, že ketamin, navíc podávaný ve formě nosního spreje, má skvělé výsledky při léčbě těžké deprese, a dokonce sebevražedných sklonů.

8. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kdo smí předepsat antidepresiva? Jsou i volně prodejná

Ne každý člověk s psychickými problémy vyhledá psychologa či psychiatra. Kdy může antidepresiva předepsat i praktický lékař a jaké přípravky lze koupit dokonce volně bez předpisu v lékárně?

20. 7. 2015 13:05
Doba čtení: 2 minuty

Dystymie je něco jako lehčí deprese

Dystymie je méně známá porucha z rodiny „dys…“ Pokud bychom postiženého přirovnali k autu, má dystymie vliv srovnatelný se špatně zataženou ruční brzdou.

20. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 5 minut

Deprese mají i sloni. Stádo reaguje stejně jako my

Slona trpícího depresí se ostatní zvířata snaží rozveselit. Plácají ho choboty, polévají vodou. Leč jen do času. Nemocného časem zaženou do buše. Podobnost s lidmi čistě náhodná?

Doba čtení: 8 minut

Neznámé sceletium má výrazné účinky na depresi

Depresí to začíná, antidepresivy končí. Nemusíte skončit na prášcích. Rostlinná antidepresiva jsou stejně účinná jako chemické léky. Sceletium je dokonce několikanásobně předčí.

Doba čtení: 4 minuty

Deprese trvá, přestože situace se zlepšuje

Krátkodobé deprese jsou odpovědí na stres přinášený životem. Když se situace stabilizuje, vrátí se nálada k normálu. Těžká deprese se změnou k lepšímu nezlepší. Její podstata je jinde.

Doba čtení: 6 minut

Budeme taky „Prozacový národ?“

Trápí vás něco? Snadná pomoc. Na náladu tu máme antidepresiva. Na akné antikoncepci. Na cholesterol je tu taky prášeček. A že vyvolává deprese? Jsou tu přece antidepresiva. Jen zobejte!

Doba čtení: 7 minut

V krizi stoupá spotřeba antidepresiv

O tom, jak moc jsou peníze spojeny s pocity štěstí a spokojeným spánkem, vypovídají nejnovější čísla z Velké Británie. Ekonomická krize s sebou totiž nese nespavost a deprese.

2. 1. 2012 10:00
Doba čtení: 1 minuta

Obsedantně-kompulzivní porucha se léčí antidepresivy nebo zákazem mytí rukou

Nadměrný strach ze špíny a infekce a pak urputné mytí nebo uklízení. To jsou nejčastější projevy úzkostné poruchy, která trápí miliony lidí. Co by měl vědět nemocný a jeho příbuzní?

28. 11. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Antidepresiva: snadná cesta ke štěstí?

Ze všech stran se mluví o nadužívání antibiotik, hypnotik, projímadel, prášků na spaní, analgetik a mnoha dalších léků. My se dnes podíváme blíže na léky, které lékaři předepisují stále častěji – antidepresiva. Souvisí jejich vyšší spotřeba opravdu s všeobecným nárůstem psychologických poruch ve společnosti?

Doba čtení: 4 minuty