Hlavní navigace

Zranil jsem se na chodníku. Co si na kom „vezmu“?

20. 1. 2010

Sdílet

(Měšec.cz) Na uklouzané ledovce nebo v klouzavé čvachtanici dnešních dnů stačí pár neopatrných kroků. Po kom a jak můžete požadovat náhradu škody za úraz na neupraveném chodníku? Za stav chodníku odpovídá jeho vlastník, uvádí od loňska novela zákona 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Dříve za úpravu chodníku a případné škody při jeho neschůdnosti odpovídali majitelé domů. Protože je ale vlastníkem chodníků většinou obec, leží odpovědnost za vznik případné škody právě na ní.

(Měšec.cz) Na uklouzané ledovce nebo v klouzavé čvachtanici dnešních dnů stačí pár neopatrných kroků. Po kom a jak můžete požadovat náhradu škody za úraz na neupraveném chodníku?

Za stav chodníku odpovídá jeho vlastník, uvádí od loňska novela zákona 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Dříve za úpravu chodníku a případné škody při jeho neschůdnosti odpovídali majitelé domů. Protože je ale vlastníkem chodníků většinou obec, leží odpovědnost za vznik případné škody právě na ní.

Majitelé domů se radují, zástupci měst a obcí už tak nadšení nejsou. Novela jim přináší zvýšené náklady na úpravu chodníků. Dá se ale předpokládat, že ačkoli je odpovědnost na obci, majitelé domů si většinou budou před domem stejně uklízet sníh sami. Obce mají navíc díky novele možnost vymezit úseky chodníků a silnic, kde pro jejich malý dopravní význam nebudou zajišťovat sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí.

Ani majitelé domů však nejsou platností novely zcela zproštěni odpovědnosti. Pokud se stane, že vznikne chodci úraz či škoda kvůli sesunutému sněhu ze střechy nebo utrženému rampouchu, odpovídají za škodu oni.

Majitelé domů mají povinnost zabránit případnému vzniku škody na majetku či zdraví v souvislosti s pádem sněhu ze střechy budovy ve svém vlastnictví. Pokud existuje velké riziko vzniku škody, doporučuje Magistrát hl. m. Prahy, aby se majitel budovy obrátil na Městskou policii hl. m. Prahy či Policii ČR, za jejíž asistence by na nezbytně nutnou dobu mohla být ohrožená část místní komunikace (zejména chodníku) například obehnána páskou zabraňující vstupu osob, uvádí Magistrát hl. m. Prahy ve svém prohlášení. 

Odpovědnost majitelů domů vyplývá z občanského zákoníku, který stanovuje odpovědnost každému, kdo škodu způsobí porušením právní povinnosti. Tato právní povinnost je spatřována v povinnosti každého počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám zejména na zdraví a na majetku ve smyslu § 415.

 V článku Gabriely Klimánkové PO KOM A JAK POŽADOVAT NÁHRADU ŠKODY ZA ÚRAZ NA CHODNÍKU se dále dozvíte, jak v případě zranění postupovat, na co máte nárok a jaké výsledky přinesl průzkum na toto téma. Čtěte více na serveru Měšec.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).