Hlavní navigace

Láhve s bisfenolem EU zakázala, u nás jsou k mání

3. 6. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
V Česku se i přes zákaz EU prodávají kojenecké láhve s bisfenolem. Ty přitom měly od prvního června zcela zmizet z pultů obchodů, protože bisfenol může způsobit rakovinu.

V českých obchodech jsou stále k dostání kojenecké láhve s obsahem nebezpečného bisfenolu A (BPA), ačkoliv od prvního června platí v celé Evropské unii zákaz jejich prodeje.

Agenturu ČTK o tom informovala mluvčí organizace Greenpeace Lucie Jakešová. Uvedla, že členové organizace v prodejnách objevili desítky těchto nebezpečných lahví a vše nahlásili České obchodní inspekci. BPA může už v malém množství způsobit rakovinu některých orgánů, astma, vývojové poruchy či cukrovku.

České ministerstvo zdravotnictví se zákazem nesouhlasilo, nepřijalo včas vyhlášku transponující zákaz do českého právního řádu a odmítlo rozšířit zákaz na další produkty pro děti, ze kterých se může BPA uvolňovat. Řada prodejců, které jsme před několika měsíci na zákaz upozornili a vyzvali, ať polykarbonátové lahve s BPA okamžitě stáhnou, je má stále v nabídce,“ doplnil vedoucí toxické kampaně Greenpeace Jan Freidinger.

Bisfenol může vyvolat rakovinu, vývojové poruchy i cukrovku

Evropská komise o zákazu BPA rozhodla po kampani environmentálních organizací, které upozorňovaly na vědecké důkazy o nebezpečnosti této látky. Přijatá směrnice zakázala od března výrobu a od června dovoz a prodej kojeneckých lahví s obsahem BPA v celé Evropské unii. Podle Greenpeace však české kamenné i internetové obchody polykarbonátové kojenecké láhve s BPA stále nabízejí.

Greenpeace už dříve varovalo, že podle vědeckých studií BPA může i v nízkých dávkách způsobit rakovinu prsu, varlat či prostaty, nárůst neplodnosti, astma, vývojové poruchy či cukrovku. „Malé děti jsou přitom nejohroženější,“ řekla Jakešová. Dospělí spotřebitelé se s BPA mohou setkat například při používání některých plastových krabiček na jídlo, nádobí do mikrovlnky, příborů, kávovarů a lahví na balenou vodu.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).