Hlavní navigace

Za rozchody a výpovědi Facebook nemůže

5. 3. 2010

Sdílet

Lupa.cz: V médiích se často objevují statistiky o velkém množství rozvodů, výpovědí z práce a kdoví čeho všeho dalšího, za nimiž údajně stojí Facebook. Samotný Facebook ale za zmíněné problémy nemůže. Sociální síť je v tomto případě pouhým prostředkem, který nám umožní realizovat naše záměry. Dříve byla nevěra a pomlouvání nadřízených zřejmě stejně častým problémem, jen k jejich uskutečnění lidé používali odlišné technologie, například chat, SMS zprávy, e-maily apod. Jedná se hlavně o lidskou…

Lupa.cz: V médiích se často objevují statistiky o velkém množství rozvodů, výpovědí z práce a kdoví čeho všeho dalšího, za nimiž údajně stojí Facebook. Samotný Facebook ale za zmíněné problémy nemůže.

facebook

Sociální síť je v tomto případě pouhým prostředkem, který nám umožní realizovat naše záměry. Dříve byla nevěra a pomlouvání nadřízených zřejmě stejně častým problémem, jen k jejich uskutečnění lidé používali odlišné technologie, například chat, SMS zprávy, e-maily apod. Jedná se hlavně o lidskou neopatrnost, naivitu nebo laxnost. Lidé si totiž stále neuvědomují, jaká rizika jim mohou sociální sítě přinést, pokud nebudou opatrní, a své informace zpřístupní všem.

Proč nepoužívat Facebook?

Mnoho lidí si již nedokáže svůj život bez Facebooku vůbec představit. Každý den, každou hodinu, každou minutu a každou vteřinu milióny uživatelů sledují, co nového se na této sociální síti událo. Přesto i v současnosti existují lidé, které nechává Facebook chladnými. Mají k tomu několik dobrých důvodů.

Čtěte téma: Co hrozí dětem na internetu a jak je ochránit?

Děti vyrůstají v podstatě online. Na síti se dokáží skvěle orientovat, často lépe než rodiče. Něco ovšem nedovedou…

Jednou z odpovědí na otázku „Proč nepoužívat Facebook?“ jsou hry, jež tato sociální síť nabízí. Ze svého okolí znám několik lidí, kteří jim doslova podlehli. Kupříkladu sklízení plodin ve velmi populární hře FarmVille se pak věnují bez ohledu na běžný reálný život. Skutečnost, že hry dostupné na této sociální síti jsou skutečným fenoménem, dokládá příklad jedné mé známé, která mne uprostřed návštěvy požádala, zda by mohla využít můj počítač, aby z pole sklidila mrkev. Její totální závislost bohužel jistě není ojedinělá.

Je jasné, že Facebook skýtá široké možnosti pro udržování vazeb mezi lidmi, na druhou stranu ale může být příčinou řady životních komplikací. Proto je nutné položit si základní otázku: Proč vlastně lidé odmítají Facebook používat, v čem nám může být přínosný a v jakém ohledu nám naopak může uškodit?

Ondřej Špulák se v článku Proč nepoužívám Facebook na serveru Lupa.cz pokouší shrnout důvody, které vedou uživatele k rozhodnutí Facebook, i přes jeho nesporné výhody, nepoužívat. Patří mezi ně fakt, že Facebook je „žrout" času, může ohrozit naše soukromí a také „úroveň“ informací, které se na něm objevují.  I když možná jste chtěli vědět, že Marie se „právě  učesala“ a Petra „má vyčištěné zoubky“.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).