Hlavní navigace

Vydával se za český česnek, prozradila ho DNA

Autor: k.cesnek.cz
Redakce

Český česnek na trhu ještě není, takže když inspekce narazila u prodejců na Bjetin – českou odrůdu česneku, nechala ji otestovat. A Bjetin to skutečně nebyl.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak jsme vás už v tomto týdnu informovali, český česnek vůbec nemusí být českým, ale jen v České republice vypěstovanou zahraniční odrůdou. Viz Kupujete český česnek? Je to trik. A ta vůbec nemusí mít takový říz, jaký bychom očekávali. Na podvody s označováním česneku se zaměřila i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Český česnek se totiž na trh dostává až od poloviny června. Pokud tedy v současné době někdo nakupuje v maloobchodu „český česnek“, s pravděpodobností hraničící s jistotou o pravý český česnek nejde. A ví to i inspekce, která během kontrol na takový narazila.

DNA odhalila podvod

Při kontrole v provozovně Alexandr Hepnar na Husově náměstí v České Skalici odebrali inspektoři SZPI vzorek čerstvého česneku označeného „česnek (odrůdy) Bjetin, Česko“ a provedli laboratorní analýzu. Ta porovnávala vybrané úseky genu odebraného vzorku česneku s úseky genu odrůdy česneku Bjetin, tedy odrůdy vypěstované v tuzemsku Janem Kozákem, naším největším šlechtitelem. „Výsledek rozboru neprokázal genetickou podobnost a tím byla dokázána nepravdivost informace o odrůdě česneku uvedené při prodeji,“ říká tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Galerie: České odrůdy česneku vyšlechtěné Janem Kozákem

Diners_Vanoce2019

S prodejcem bylo zahájeno správní řízení. SZPI se kontrole pravdivosti údajů o odrůdě a původu při prodeji čerstvého česneku bude věnovat i nadále.

Zdroj: TZ SZPI

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).