Hlavní navigace

Víte, jak se bude jmenovat vaše dítě?

24. 2. 2009

Sdílet

Čekáte děťátko a vybíráte jméno v kalendáři? Dobré křestní jméno je jedna z nejdůležitějších věcí, které svému dítěti dáte do vínku. Na rozdíl od kočárku a dudlíku s ním totiž zůstane po celou cestu jeho životem. Špatným výběrem mu tuto cestu rozhodně neusnadníte - spíš naopak.

I když výběr jména je jedna z těch příjemnějších rodičovských povinností, může dát pořádně zabrat. Křestní jméno je většinou první slovo, které člověk jako dítě rozeznává, ještě dlouho před zájmenem „já“. Jak dospívá, jméno jde s ním, a většinou ho doprovází po celý život.

Celebrita = vzor?

Každá doba má několik favoritů mezi jmény. Najdeme mezi nimi jak klasická česká jména, i taková, nad kterými kroutíme hlavou. S těmi se většinou setkáme na stránkách časopisů, které nás informují, jaká jména daly naše i zahraniční hvězdy svým potomkům. Tak například herečka Gwyneth Paltrow pojmenovala svoji dcerku Apple, jedna Američanka se jmenuje Safety First (Bezpečnost především), dcera Veroniky Žilkové nosí jméno Kordula. S napětím se očekávalo, jaké jméno dá své třetí dceři zpěvák Karel Gott. Už dopředu se dalo očekávat, že stejné jméno jako bude mít jeho dcera, bude mít i řada dalších českých holčiček narozených v nejbližších letech. Gott nás ale překvapil cizím jménem a navíc nebylo jediné. Dcera se jmenuje Charlotte Ella Gottová, jeho druhá dcera zase Nelly Sofie. Ale abychom nemluvili jen o holkách. Syn herečky Anny Geislerové se jmenuje Bruno Fidelius Janáček. Její sestra, Ester Geislerová, pojmenovala potomky Mia Rosa a Jan Etien. Ale pětadevadesát procent lidí pořád volí jména klasická, říká soudní znalkyně Miloslava Knappová. Pořadí nejoblíbenějších jmen se tak už řadu let výrazněji nemění. U chlapců vede Jakub a Jan, u dívek Tereza a Kateřina.

Často se rodiče inspirují nejen celebritami, ale rovnou jmény z filmu. Tak například v Česku chodí nejeden Vinetů (hrdina slavných westernovek), Kevin (film Sám doma), Esmeralda (inspirace z venezuelských telenovel), Alžběta (hrdinka ze seriálu Nemocnice na kraji města), Adéla (z filmu Adéla ještě nevečeřela). Jindy nastávají maminky například žádaly o zapsání jména Bob, podle hrdiny seriálu Dallas. Když jim ale na matrice řekli, že je to kratší podoba jména Robert, upustily od něj. Po olympiádě v Naganu se díky Dominiku Haškovi narodilo spousta chlapečků, kteří dostali toto jméno. Z vrchlabské porodnice nedávno odcházely Rebeka, Johana, Rachel, Lilian Rosa, Justýna, Luisiana a Jasmína.

batoleModernizace jmen

Stejně jako řada věcí v životě jde s dobou, měl by i kalendář reflektovat současné trendy a zasloužil by si občasnou aktualizaci. Některá zastaralá a málo používaná jména by měla být vyřazena a nahrazena v té které době oblíbenými a často dávanými jmény. Asi už málokteří rodiče budou volit mezi Břetislavem, Horymírem, Pankrácem, Servácem, Bonifácem, Zdislavou, Otýlií, Dobromilou, Evžénií, Blaženou a dlouhou řadou dalších jmen.

Kritérium při výběru jména pro většinu lidí představuje to, jak se jim jméno líbí. Ze statistik vyplývá, že na základě obliby vybírá jméno pro své dítě asi osmdesát procent lidí. Dalších devatenáct procent vybírá podle svého nebo partnerova jména, vzácněji pak i podle jiných rodinných příslušníků. Zbývající procento vybírá jméno náhodně, podle rozhodnutí někoho jiného nebo až přímo na porodním sále.

Jméno není jenom prostředek pojmenování, ale především součást osobnosti. K vlastnímu i cizím jménům získáváme citový vztah, a to hned několika způsoby. Jednak nám ji dává osobní zkušenost. To znamená, jaký máme vztah k lidem, které nosí dané jméno. Hodnotíme ho podle toho, jaký na nás udělal dojem. Jméno vybíráme podle kladného hrdiny z filmu. Naopak jméno Adolf budeme mít ještě dlouho spojené s nacistickým diktátorem. V minulosti si lidé ve městech jméno Božena často spojovali s nižší inteligencí. Kdysi se toto jméno dávalo nejčastěji v nižších vrstách a na vesnicích. Jména také často vyvolávají asociace se zeměmi, ze kterých pocházejí, například ruský Ivan, severský Lars.

Myslete dopředu…

Vybrat jméno pro děťátko, které by se v budoucnu líbilo také jemu, není věc jednoduchá. Rodiče často zapomínají, že z roztomilých holčiček Světlušek a Ivanek vyrostou zralé dámy, kterým přibudou kilogramy váhy a tím se stanou terčem posměchu, zažíjí pocity ponížení a méněcennosti a budou vzbuzovat nežádoucí pozornost.

Do matriky a na rodný list mohou být podle Miloslavy Knappové zapsaná dvě křestní jména (Anna Marie), nesmí být ale stejná (Marie Marie) nebo podobná (Marie Mária). Naopak není možné připustit zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých. Není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak. Aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů, apod.). Není možné dát jméno, které nosí žijící sourozenec.

miminoPokud si ze seznamu jmen na matrice přece jen nevyberete, můžete svému dítě dát téměř jakékoli jiné jméno. Musíte ovšem prokazatelně doložit, že už někde ve světě existuje. Pak už nebývá problém takové jméno do matriky zapsat, dodává soudní znalkyně Miroslava Knappová. Konkrétně to znamená ověření jeho základní, spisovné podoby a jeho pravopisu v konkrétním jazyce a jeho pravopisném systému. V praxi vám jméno potomka na matrice nezapíšou hned do rodného listu, ale musíte si nějaký ten den až týden počkat na soudní posudek. Chcete-li se vyhnout čekání, udělejte to stejně jako paní Denisa z Prahy, která z vyšetření plodové vody věděla, že čeká holčičku a přála si pro ni cizí jméno, nechala si vypracovat posudek v sedmém měsíci těhotenství a jméno mohlo být okamžitě po porodu zapsané. Ale pozor. Pravomoc rozhodnout o zápisu přísluší matrice.

Ke jménu, které není zapsáno v seznamu matrik, Miloslava Knappová dodává: Pokud zvolíte pro dítě neobvyklé jméno, marně se budete shánět po tom, kdy má slavit svátek. Oporu nenaleznete ani v cizích kalendářích – v nich se jména obvykle neuvádějí. V mnoha západoevropských zemích je totiž zvykem slavit jen narozeniny, nikoli jmeniny.

Nejdůležitější body při výběru jména:

 • Dáme dítěti jméno české (Jana), převzaté (Iveta) nebo cizí jméno (Amélie)?
 • Dáme často dávané jméno (např. Anna), nebo se chceme odlišit, dáme jméno neobvyklé, aby se nesešlo pět Kateřin ve školce (Noemi), nebo půjdeme zlatou střední cestou (Mariana)?
 • Jméno a příjmení by neměly být obě příliš dlouhé (Vladimíra Kratochvílová, Maxmilián Nademlejnský)
 • Obě příliš krátké (Jan Vik)
 • Které se budou rýmovat (Robert Norbert, Matouš Palouš)
 • Stejné nebo podobné (Pavel Pavel, Michal Michálek)
 • Společně těžko vyslovitelné (Tomáš Šálek)
 • Kontrastní (Elena Vajcová)
 • Chceme, aby z našeho dítěte vyrostl spíš průbojný typ nebo bychom ho naopak neradi viděli příliš riskovat?
 • Chceme, aby jméno našeho dítěte znamenalo něco konkrétního, nebo je nám to jedno?
 •  Vyhýbat bychom se měli takovým spojením, která jsou známa z historie nebo kulturního života (Jan Žižka, Antonín Dvořák, Karolína Světlá).
 • Nevybírat si k typicky českému příjmení zcela nezvyklé a nápadně cizí jméno.
 • Dále některým rodičům záleží na tom, aby bylo jméno libozvučné, s ohledem na mezinárodní porozumění, nechtějí jméno s diakritickými znaménky, aby se monogram skládal ze stejných písmen, aby nemělo brzy po sobě svátek, narozeniny a Vánoce (například Šimon má svátek 22. prosince, 23. 12. by měl narozeniny a den nato by slavil Vánoce).

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).