Hlavní navigace

Názory k článku Vitamín D je v mléce přirozeně, přesto ho někteří výrobci ještě přidávají

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 29. 7. 2013 9:53

  Nespokojený s úrovní informací (neregistrovaný)

  Je tu opět několik nepřesností:

  - Stále zapomínáte uvádě, že přestup vitamínu D z kůže do krevního oběhu trvá 2-3 dny a lze ho během této doby zničit smytím mýdlem.
  - Doporučená dení dávka vitamínu D2 pro dospělého (již to je hloupost, nevztahovat to na hmotnost) je zhruba 400IU tedy 10 ug-mikro gramů (1 IU má stejný účinek jako 0,025 µg cholekalciferol/er­gokalciferolu)
  - Za dlouhodobě bezpečnou je nicméně povážána dávka 2000IU (50 ug).
  - Za nárazově bezpečnou je dnes považována dávka 10 000IU (250ug), která se je schopna snadno vytvořit při ozáření kůže celého těla sluncem. Kde jste vzala 80% z doporučené denní dávky (uvádíte 5 ug) je mi záhadou.
  -Čištěný Rybí olej typu B (Jecoris Aselli Oleum) obsahuje 1,5-6,25 ug/1 g vitamínu D3. Polévková lžíce (5 ml) tedy obsahuje (uvažováno s průměrnou relativní hustotou 0,92) přibližně 6,9-28,75 ug vitamínu D3. Konzumuji toto množství pravidelně (minimálně 1/2 roku každý den, pak konzumaci snížím tak na 3-5/7) a předávkování jsem nikdy nezaznamenal, přesto že se pravidelně sluním.

  Toto není schéma pro děti. Občas se pohybuji na hranici maxima vitamínu A.

  Při pravidelné konzumaci 5 ml uvedeného oleje můžete totiž získat až 3450 ug retinolu = 11500IU vitamínu A a při dlouhodobé konzumaci by u 70-80 kg člověka mohlo během půl roku až roku dojít k předávkování. Což by mimochodem nebyla zase až taková tragédie.

  Děti se po jednorázových mega-dávkách (200 000 - 1 000 000 IU) zregenerují - tedy se hladiny retinolu navrátí do přijatelných mezí - zpravidla během několika týdnů. Takovéto předávkování podstupují leckde kvůli nedostatečné stravě 2-4x ročně.

  P.S.
  Myslím, že pokud autoři Vitalie nezačnou používat hlavu a alespoň minimálně bádat, je pro většinu lidí vhodnější zdejší články vůbec nečíst. Špatných informací se většina lidí nedokáže zbavit do konce života. Osobně bych radši žil v nevědomosti.

 • 29. 7. 2013 10:05

  Nespokojený s úrovní informací (neregistrovaný)

  Zapoměl jsem zdůraznit, že předávkování od slunce opravdu nehrozí, protože tělo si prostě vyrobí jen tolik vitamínu D kolik potřebuje.

  Uvedl jsem jen zlomeček informací, týkajích se dávkování. To zásadní proč je vitamín D užitečný, jak funguje, jak se využíval v minulosti a současnosti to ve článku postrádám prakticky zcela.
  Věřte že křivice je sice hrozné onemocnění, ale tuberkulózy, záněty plic, rakovina (vitamín D hraje zásadní roli při regulaci životního cyklu buňky), kožní problémy, autoimunitní problémy,... hovoří již samy za sebe.

  P.S.
  Pokud jde o mne osobně, zcela se vyhýbám čemukoli s přídavkem vitamínu D i vápníku.

 • 29. 7. 2013 10:44

  Nespokojený s úrovní informací (neregistrovaný)

  Objem 5 ml je pochopitelně objem čajové lžičky. Polévkové lžíce má objem 15 ml.

  Konzumuji rybí olej polévkovou lžící. Zde reálně hrozí uvedené předávkování vitamínem A a u dětí snad i vitamínem D.

  Domnívám se že nadbytek vitamínu A rozpoznám a již jsem ho i v minulosti řešil. Myslím ale, že je to docela individuální záležitost a záleží na celkovém nastavení metabolismu a aktuálních potřebách těla. V každém případě, omezit příjem vitamínu A z rybího oleje je velmi snadné a dělám to občas i programově, vždy na pár týdnů (to jsem zapomě uvést).

  Jestli je s rybím olejem - jakožto významným zdrojem vitamínů A, D a mastných kyselin - v něčem problém, tak s oxidací. Je potřeba tomu věnovat zvýšenou pozornost a konzumovat vždy jen perfektní olej, co nejčerstvější a dobře skladovaný.

 • 29. 7. 2013 13:16

  Pavel (neregistrovaný)

  Nu, snad jenom doplnění, vitamín A je sice možní dodávat uměle, ale k jeho plnému využití to stejně nestačí, je třeba přidávat promotory a katalyzátory v tomto případě biochemických reakcí. Je tedy lepší vitamín A doplňovat z přírodní báze. A s tím vitamínem D je taky pár problémů. Tvoří se v kůži, ale jeho smytí je dost pofidérní pojem, v podstatě to není tak jednoduché. Navíc je různá doba expozice u různě pigmentovaných jedinců atd atd.
  A jenom pro doplnění, oba tyto vitamíny, tedy A(retinol) a D(kalciferol a deriváty) jsou rozpustné v tucích. Ale jejich další společná báze tělem už je odlišná.

 • 29. 7. 2013 14:41

  regine

  Držím se pravěké zásady - Jsi zdravý? Tak si nešťárej do svého těla.
  Pro nemocné máme lékaře ...
  Ať se potravinářský komplex drží svého kopyta a neseXe se kam nepatří.
  Už tak má co zapracovat na své stále se zhoršující reputaci.
  Víte jak poznáte kvalitní mléko, sýr, salám?
  Nekazí se. Jen změní svou formu na jinou zdravou poživatinu.
  Mléko - zakysá a vypiji ho.
  Sýr - vyzraje (neplesniví v něm sója).
  Maso - fermentuje a vzniká z něho vysoce kvalitní šunka.

 • 29. 7. 2013 23:03

  Mary (neregistrovaný)

  Mlékárenský průmysl se stále dokola ohání důležitostí vápníku v mléce- tak proč ho tam přidávají, když tam už je? Nebo není? Nedozvěděla jsem se mimo jiné, v jaké formě je přidáván. Mám podezření, že bude ve formě té nejlevnější- jako uhličitan vápenatý: ovšem jeho využitelnost pro tělo, jak se píše na webových stránkách pro sportovce, je velmi nízká, 4 až 8 %. Takže je to jen zbytečný další balast ,zatěžující organismus a znesnadňující trávení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).