Hlavní navigace

Většina Čechů podporuje babyboxy, zachraňují životy novorozenců

21. 12. 2010

Sdílet

Podle průzkumu společnosti SANEP se lidé u nás domnívají, že babyboxy jsou potřebné. Vyhřívané schránky, které po vložení dítěte okamžitě informují personál nemocnice, se podle převažujícího názoru významně podílejí na záchraně životů nechtěných novorozenců. Babyboxy zachraňují životy odložených dětí, dávají odloženým dětem šanci na nový život v adoptivní rodině, zní převažující názor. Dotazovaní se domnívají, že by babyboxy měly být ve zdravotnickém zařízení každého většího města.

Podle průzkumu společnosti SANEP se lidé u nás domnívají, že babyboxy jsou potřebné.

Vyhřívané schránky, které po vložení dítěte okamžitě informují personál nemocnice, se podle převažujícího názoru významně podílejí na záchraně životů nechtěných novorozenců.

Babyboxy zachraňují životy odložených dětí, dávají odloženým dětem šanci na nový život v adoptivní rodině, zní převažující názor. Dotazovaní se domnívají, že by babyboxy měly být ve zdravotnickém zařízení každého většího města.

Na území ČR se již podařilo zprovoznit 41 babyboxů, v nichž bylo zachráněno 38 odložených novorozenců.

Pouze 0,3 % domácí populace je přesvědčena, že babyboxy nemají žádný smysl.

I přes názor některých odborníků, kteří tvrdí, že babyboxy posilují nezodpovědnost rodičů, nepodílejí se na snižování počtu mrtvých miminek a že odložená miminka nemají zdravotní minulost, se v souhrnu 90,9 % respondentů domnívá, že babyboxy jsou společensky potřebné.

„Z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP jednoznačně vyplývá, že babyboxy, jejichž existenci v ČR prosadil a nadále prosazuje spisovatel Ludvík Hess, mají jednoznačnou podporu drtivé většiny domácí populace, a to i přes negativní postoje některých odborníků,“ uvádí zpráva SANEP. „Spisovatele Ludvíka Hesse tak v jeho aktivitách podporuje téměř celá česká veřejnost. Za takto masivní a jednoznačnou podporou stojí bezpochyby i skutečnost, že v českých babyboxech bylo během jejich pětileté existence zachráněno 38 odložených, a tedy nechtěných novorozenců, kteří tak dostali šanci na nový život.“

Podobná zařízení fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku i Německu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).