Hlavní navigace

V Maďarsku schválili přísný zákaz kouření

27. 4. 2011

Sdílet

Maďarsko se připojilo k zemím, které zakazují kouření ve veřejných prostorách. Nepovoluje ani vyhrazená místa. Podle zákona, který včera schválil parlament, se nebude smět od 1. ledna příštího roku kouřit v uzavřených veřejných prostorech, tedy například v barech nebo restauracích, dále na pracovištích, v prostředcích hromadné dopravy ani na zastávkách či stanicích, ale ani v podchodech a na hřištích, informuje agentura ČTK.

Maďarsko se připojilo k zemím, které zakazují kouření ve veřejných prostorách. Nepovoluje ani vyhrazená místa.

Podle zákona, který včera schválil parlament, se nebude smět od 1. ledna příštího roku kouřit v uzavřených veřejných prostorech, tedy například v barech nebo restauracích, dále na pracovištích, v prostředcích hromadné dopravy ani na zastávkách či stanicích, ale ani v podchodech a na hřištích, informuje agentura ČTK.

Nová právní úprava ani nedovoluje vyhradit kuřákům místo v uzavřených prostorech, v úřadech nebo ve vlacích. Naopak kouřit se bude moci v otevřených prostorech nebo zahradních terasách restaurací a pivnic. Vyhradit místo pro kuřáky ale nebude možné ve školních a zdravotnických zařízeních, a to nejen uvnitř, ale ani v jejich venkovních prostorech. 

Dodržování zákazu kouření se bude kontrolovat a po přechodném tříměsíčním období, kdy bude větší tolerance, bude možné za porušení zákazu kouření uložit jednotlivci pokutu až do výše 30.000 forintů (zhruba 2700 korun). 

Evropa má zákazy, my máme kočkopsa

K omezování kouření na veřejnosti přistoupila řada evropských zemí. První z nich bylo téměř před sedmi lety Irsko a spustilo tak dominový efekt po celé Evropě ve prospěch nekuřáckých barů a kaváren. Jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů v Evropě zavedlo od prvního ledna Španělsko, kde kuřáci tvoří až 35 procent obyvatel. 

Některé státy, například Francie či Itálie, zcela zakázaly kouření ve všech veřejných uzavřených prostorách včetně restaurací. 

V Česku platí mírnější verze, kdy se nesmí kouřit ve veřejných uzavřených prostorách, v hromadných dopravních prostředcích nebo na krytých zastávkách. Restaurace musejí být označeny nálepkou, zda jsou kuřácké, nekuřácké či mají oddělené prostory pro kuřáky. Od loňska se zpřísnily sankce pro prodejce, kteří podají alkohol či tabák dětem. 

Do roku 2012 by mělo kouření v uzavřených prostorách zakázat všech 27 států EU.

Čtěte také: Vyhodil jsem popelníky a tržby jsou v plusu, říká majitel nekuřácké restaurace: 

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).