Hlavní navigace

V Česku jsou syntetické drogy, které už zabíjely. Nejčastěji se kouří

Redakce

Dvaatřicetiletý muž zemřel na následky předávkování syntetickým kanabinoidem, velmi toxickou látkou, která se nejčastěji kouří. Odkud se tato látka vzala a kdo další je v ohrožení?

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

11. září 2018 došlo v Ostravě k úmrtí dvaatřicetiletého muže na následky předávkování syntetickým kanabinoidem v kombinaci s alkoholem ve vysokém množství. Další muž ve věku třicet šest let, který údajně spolu se zemřelým drogu a alkohol konzumoval, byl ve vážném stavu hospitalizován. Zdravotní problémy měl také šestnáctiletý chlapec, který údajně užil neznámou látku a byl hospitalizován pro křeče a poruchu vědomí. Souvislost mezi případy je Policií ČR prověřována.

TIP: Jak poznám, že moje dítě bere drogy?

Zdrojem syntetického kanabinoidu bylo údajně větší množství (stovky) balení nalezených v odpadním kontejneru. Policie má zatím informace o celkem šesti osobách, které drogu užily a měly zdravotní problémy, ale exponováno může být větší počet osob.

Kombinace kanabinoidů s alkoholem může být fatální

Momentálně se syntetické drogy mohou, stejně jako klasické drogy, vyskytovat a užívat v různých skupinách a prostředích – mezi experimentátory, psychonauty, v prostředí noční zábavy, mezi problémovými uživateli drog.Co se týče syntetických kanabinoidů, fatální následek může nastat po užití drogy samotné, riziko se ale zvyšuje v kombinaci s ostatními látkami, např. s alkoholem. Závažné zdravotní obtíže může přinést už i první experimentování s touto syntetickou látkou, a to vzhledem k tomu, že je toxická, například toxičtější než konopné látky,“ dodává vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Co to jsou kanabinoidy?

Syntetické kanabinoidy jsou širokou skupinou látek, nelze je účinkem srovnávat s přírodními konopnými drogami. Syntetické kanabinoidy jsou mnohem toxičtější, některé velmi toxické. Jsou distribuovány nejčastěji ve formě rostlinné směsi nebo hmoty imitující hašiš. Nejčastěji se kouří.

Mezi riziky spojenými s jejich užíváním bývají popisovány tachykardie, nauzea, zvracení, agrese, agitovanost, sebevražedné myšlenky, úzkostné a depresivní stavy, křeče apod. Závažné dopady jako mrtvice, záchvaty, infarkt myokardu, rozpad svalové tkáně, poškození ledvin, psychózy nebo dlouhotrvající zvracení byly méně časté.

V Česku jde o výjimečný případ

V posledních letech bylo v souvislosti se syntetickými kanabinoidy zaznamenáno několik hromadných otrav, např. v Rusku bylo v roce 2014 hlášeno více než šest set otrav včetně patnácti úmrtí v průběhu dvou týdnů, rok nato byly v Polsku hlášeny stovky (více než dvě stě hospitalizací v průběhu jednoho týdne), a to po užití produktu s označením „Mocarz“ obsahujícího syntetické kanabinoidy.

Galerie: Před a po: Tohle umí drogy

Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové jde v České republice o výjimečný případ. Doposud tedy nebyly případy intoxikace syntetickými kanabinoidy v ČR ve větší míře rozšířeny. Na české drogové scéně jsou užívané zejména látky podobné pervitinu. „Právě teď probíhá v rámci Systému včasného varování před novými psychoaktivními látkami informování jednotlivých adiktologických služeb po celé republice, jejich pracovníci přenesou informaci do terénu a budou informovat klienty. Situaci řešíme a spolupracujeme s policií, toxikologickými laboratořemi, službami a dalšími zapojenými subjekty. Podle aktuálních informaci na místě spolupracují všechny složky – policie, neziskové organizace, charita a další. Situaci budeme nadále monitorovat,“ uvedla Jarmila Vedralová.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).