Hlavní navigace

Už jste se koupali v řece? Přijďte to v neděli zkusit!

8. 7. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Tisíce lidí po celé Evropě se v neděli 10. července zanoří pod hladiny řek, aby tak oslavily den koupání v řekách. Přijďte to taky zkusit. Je to naprosto jiný zážitek než bazén.

S touto výzvou přichází občanské iniciativy v celé Evropě včetně České republiky. Na mnoha místech v přírodě u řek se lidé svým setkáním připojí k oslavě Evropského dne koupání v řekách.

Také Brno nezůstává pozadu. Po loňském pilotním hojně navštíveném koupání opět zve do trávy na břeh Svratky všechny Brňany Ekologický institut Veronica, Koalice pro řeky a Rezekvítek. Vycházka s odborníky a následný piknik v trávě za doprovodu hudby vyvrcholí společným skokem do vln řeky – nazývaným po celé Evropě shodně Big Jump. Společný je také cíl akce: užít si den v přírodě, oslavit řeky a upozornit na nutnost jejich ochrany.

Nejen Brňané však budou skákat do proudu. V Praze, v Děčíně, Lysé nad Labem, Mělníce, Křešicích u Litoměřic, Třeboni, Brně nebo Přímělkově na Jihlavsku – zde všude se druhou červencovou neděli lidé sejdou u řek. Evropský den koupání v řekách vyhlašuje pravidelně Síť evropských řek (European Rivers Network).

V řekách se kdysi lidé koupali běžně

Koupání v řekách bývalo dříve naprosto běžné. Ale v době, kdy byly řeky spíše nevábnými stokami, k nim lidé ztratili blízký vztah. Přitom vodní toky jsou nejen důležitou součástí našeho životního prostředí, ale jejich břehy jsou i příjemným místem pro trávení volného času,“ připomíná Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica.

Koupání v přírodě je také neúměrně levnější záležitost než nákladné akvaparky, budované v poslední době v okolí velkých měst. A to levnější jak pro rodiny s dětmi, tak pro případné investory – obce. Osobně se domnívám, že i zážitek z koupání v řece, která proudí, má kolem sebe stromy a jsou v ní ryby, je hodnotnější než dovádění v akvaparku s chlorovanou vodou,“ dodává biolog David Pithart, předseda Koalice pro řeky.

Na co všechno se můžete těšit?

V Brně začne program odpoledne vycházkou kolem řeky Svratky, kdy si všichni budou moci s pozvanými odborníky popovídat o historickém vývoji brněnských řek, čistotě jejich vod, povodních a především o jejich významu pro krajinu i život člověka. Sraz na vycházku bude ve 13.30 na Táborského nábřeží ve Štýřicích, zve Karla Petřivalská z Rezekvítku. Do vln Svratky se zájemci ponoří v 15 hodin na místě, které tradičně sloužilo Brňanům ke koupání v přírodě již v 19. století – za koupalištěm Riviera.

Piknik v trávě zpestří vystoupení bubeníku ze skupiny Cyranovy boty a koncert hudebnice Heleny Továrkové. Monika Vokálová z Veronicy přidává výzvu: „Byli bychom rádi, kdyby se účastníci naší říční slavnosti vybavili také stylovým koupacím oděvem. Historické plavky či pruhovaná trička přispějí k veselé a přátelské atmosféře na břehu i ve vodě.“

Akce je součástí projektů Voda v krajině na vlastní oči podpořeném Ministerstvem životního prostředí a Nadací Veronica v rámci programu Společně pro Brno a projektu Příroda v srdci města 2011 – podpora využívání školních zahrad, městských parků a přírodních zákoutí, podpořeném Ministerstvem životního prostředí.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).