Hlavní navigace

Týrání mění dětský mozek

23. 2. 2009

Sdílet

Pokud je dítě v raném dětství dlouhodobě vystaveno týrání, mění se schopnost jeho mozku reagovat na stres. Vyplývá to ze studie kanadských vědců, o které informoval server BBC. Analýzy mozkové tkáně dospělých osob, které spáchaly sebevraždu, ukázaly klíčové změny, pokud byly jako děti vystaveny týrání. To snižuje produkci receptorů známých pro svou schopnost reagovat ve stresových situacích. Předcházející studie přitom již ukázaly, že pokud je dítě vystaveno v dětství týrání, výrazně hůře snáší…

Pokud je dítě v raném dětství dlouhodobě vystaveno týrání, mění se schopnost jeho mozku reagovat na stres. Vyplývá to ze studie kanadských vědců, o které informoval server BBC.

Analýzy mozkové tkáně dospělých osob, které spáchaly sebevraždu, ukázaly klíčové změny, pokud byly jako děti vystaveny týrání. To snižuje produkci receptorů známých pro svou schopnost reagovat ve stresových situacích. Předcházející studie přitom již ukázaly, že pokud je dítě vystaveno v dětství týrání, výrazně hůře snáší stres. Avšak zatím nebyl známo biologické pozadí tohoto faktu.

Podle profesora psychiatrie Jonathana Milla z britské Královské společnosti pro psychiatrii se jedná o významný objev. „Nyní známe biologický mechanismus, který ukazuje na to, že pokud je dítě vystaveno týrání, ovlivňuje to jeho chování na velmi dlouho.“ V současnosti však není zcela jasné, jak přesně se na schopnosti zvládat stres u týraných dětí podílí genové, biologické a rodinné faktory.

Ze studie provedené na McGillově univerzitě v Montrealu je ale zřejmé, že u týraných dětí dochází k chemickým změnám, které ovlivňují geneticky danou schopnost zvládat stres. Lze tedy předpokládat, že týrání dítěte v době, kdy se jeho mozek teprve rozvíjí, má mnohem větší dopad než vědci předpokládali. Z pohledu biologie jde o významný objev, i když psychologové o následcích týrání v dětství vědí mnoho. „Jakmile ale ukážete, že jde o biologický proces,  musí vám lidé z vládních organizací a úřadů věřit, protože jde o vědecky prokazatelný fakt,“ dodává doktor Mill.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).