Hlavní navigace

Test: Hliník se uvolňuje z alobalu, ešusu i grilovacích misek

25. 2. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Balit svačinu do alobalu, grilovat na grilovací misce… Jak běžné, samozřejmé a často také ne příliš zdravé. Z hliníkových výrobků se totiž do potravin uvolňuje hliník a nejvíce, když potraviny na obalu solíme.

Jsou výrobky z hliníku bezpečné pro kontakt s potravinami? V loňském roce se Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) zaměřila na testování hliníkových fólií, zjišťovala, zda jsou bezpečné a také zda a v jakých případech existují rizika zvýšené expozice hliníkem při konzumaci takto balených potravin či v alobalu připravovaných pokrmů.

Pro detailnější ověření vlastností výrobků z hliníku byly v roce 2018 testovány opětovně nejen folie z hliníku, tzv. alobal, při reálném použití, ale i misky na grilování/zapékání a hliníkové ešusy.

Test hliníkové fólie při kontaktu se sýrem a šunkou

V první části zkoušek byla do hliníkové folia zabalena plátková šunka (šunka vepřová LE &CO, obsah soli 1,9 g / 100 g) a plátkový sýr eidam 30 % (Madeta, obsah soli 1,5 g / 100 g) při pokojové teplotě.

Výsledky: Obsah hliníku zjištěný v plátkové šunce před zabalením šunky do hliníkové fólie byl 2,8 mg/kg, po kontaktu s alobalem se obsah hliníku zvýšil v průměru o 0,1 mg/kg, tj. obsah hliníku zjištěný v plátkovém sýru před expozicí byl 1,6 mg/kg, po kontaktu s Al folií se zvýšil o čtvrtinu, o 0,4 mg/kg.

Bylo potvrzeno předchozí zjištění, že hliník se více uvolňuje do plátkového sýra než do plátkové šunky, přestože šunka je vlhčí a má i vyšší obsah soli. Je však třeba doplnit, že uvolňování hliníku ani v jednom případě nepřekročilo maximální doporučený limit pro uvolňování hliníku do potravin (nebo jejich simulantů) 5 mg/kg potravin.

Proč ale balit sýr či salám do hliníkové folie, navzdory tomu, že například dětské svačiny do nich rodiče s oblibou balí, když lze využít jiných alternativ, polyetylénové (PE) sáčky nebo opakovaně použitelné sáčky či krabičky na potraviny. Jen s potravinovými fóliemi buďte obezřetní, některé nejsou nevhodné pro balení tukových potravin.

Test grilovacích/zapékacích misek

V další části testu se hodnotilo uvolňování hliníku z grilovacích či zapékacích misek. Výsledky zkoušek potvrzují všeobecně známé skutečnosti a výsledky předchozího zjištění, že se zvyšující se teplotou probíhá uvolňování hliníku do potravin obvykle rychleji.

Obdobný efekt jako zvýšená teplota mají silně kyselé potraviny a přídavek kuchyňské soli. Z uvedených důvodů je na těchto výrobcích uváděno upozornění, že nejsou vhodné pro silně kyselé, případně i slané pokrmy. Proto je vhodné při grilování/zapékání potravin v hliníkových miskách používat přídavek kuchyňské soli či jiných ochucovadel obsahujících větší množství soli až v konečné fázi tepelné úpravy pokrmu.

Výsledky: Nejvíce hliníku (1,5 mg/kg) se uvolnilo z šunky zapékané na hliníkové misce po dobu patnácti minut. Limit je 5,0 mg/kg. „Závěr z výše uvedených výsledků však potvrzuje, že v žádném z provedených testů nedošlo k překročení maximálního povoleného limitu pro uvolňování hliníku do potravin,“ uvedla HSHPM.

Test uvolňování hliníku z ešusu vyrobeného z hliníku nebo slitiny hliníku


Autor: Depositphotos.com

I do vody v hliníkovém hrnci či ešusu se aluminium uvolňuje

Poslední část zkoušek se týkala působení slané vody na uvolňování hliníku z ešusu vyrobeného z hliníku nebo slitiny hliníku. Modelovou kapalinou byla slaná destilovaná voda o obsahu 0,5 % NaCl. Voda byla přivedena do varu a byla ponechána ve varu dvě hodiny.

Výsledky: Průměrná hodnota uvolněného hliníku do roztoku slané destilované vody ze čtyř stanovení různých vzorků činila 0,42 mg hliníku do 1 litru (kg) osolené vody, přičemž ve dvou případech k rozpuštění měřitelného množství nedošlo a ve dvou případech byly hodnoty 1,3 mg/kg a 0,4 mg/kg. „Závěrem lze konstatovat, že k uvolňování hliníku do slané vody (0,5 % NaCl) dochází v malé míře a hodnoty nepřekračují stanovené bezpečné limity,“ konstatují pražští hygienici.

Hliníkové nádobí nepoužívejte na kyselé potraviny

Zároveň je dobré vědět, že hliníkové kempingové nádobí rozhodně není vhodné k tepelné úpravě silně kyselých potravin, např. kysaného zelí, a k dlouhodobějšímu uchovávání jakýchkoliv potravin. Pro náročnější a delší přípravu pokrmů v přírodě je proto vhodnější pořídit ešus z nerezové oceli či nádoby se smaltovaným povrchem.

Galerie: Obaly potravin od středověku po současnost 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).