Hlavní navigace

Švýcaři operovali mozek ultrazvukem bez otevření lebky

23. 6. 2009

Sdílet

Švýcarští neurochirurgové jako první na světě úspěšně operovali mozek ultrazvukem, aniž otevřeli pacientovi lebku. Informoval o tom server iDnes.cz. Serveru ScienceDaily.com uvedl, že léčebná metoda spočívá v koncentraci ultrazvukových paprsků do jednoho místa v mozku – o průměru tří až čtyř milimetrů – které opakovaně zahřívá na 60 stupňů Celsia.

Švýcarští neurochirurgové jako první na světě úspěšně operovali mozek ultrazvukem, aniž otevřeli pacientovi lebku. Informoval o tom server iDnes.cz.

Serveru ScienceDaily.com uvedl, že léčebná metoda spočívá v koncentraci ultrazvukových paprsků do jednoho místa v mozku – o průměru tří až čtyř milimetrů – které opakovaně zahřívá na 60 stupňů Celsia.

Všechny provedené zákroky skončily úspěšně a bez komplikací. Lékaři pacienty operovali při plném vědomí a ambulantně. Švýcarští neurochirurgové proto věří, že se jim podaří rozšířit uplatnění této metody například na léčení mozkového tumoru či mrtvice.

Podobnou metodu lékaři už řadu let používají v gynekologii nebo při léčení rakoviny prostaty.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).