Hlavní navigace

Slovinsko změnilo dálniční známky. Zlevní to dovolenou.

29. 6. 2009

Sdílet

Od 1. července řidiči ušetří za průjezd přes slovinské silnice. Nepotřebují už totiž půlroční dálniční známku jako dosud, ale mohou si koupit třeba jen týdenní. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Úspora však nemusí být tak výrazná, jak se na první pohled zdá. Nová týdenní viněta sice vyjde „jen“ na 15 eur, nicméně platí skutečně jen sedm dnů od prvního vyznačeného dne. Pokud do Chorvatska jedete například v sobotu a pak se přes Slovinsko vracíte za týden opět v sobotu, potřebujete na tento…

Od 1. července řidiči ušetří za průjezd přes slovinské silnice. Nepotřebují už totiž půlroční dálniční známku jako dosud, ale mohou si koupit třeba jen týdenní. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Úspora však nemusí být tak výrazná, jak se na první pohled zdá. Nová týdenní viněta sice vyjde „jen“ na 15 eur, nicméně platí skutečně jen sedm dnů od prvního vyznačeného dne. Pokud do Chorvatska jedete například v sobotu a pak se přes Slovinsko vracíte za týden opět v sobotu, potřebujete na tento osmý den další týdenní známku. Celkem tedy zaplatíte 30 eur. To je jen o pět eur méně, než dosud stála půlroční známka.

Důvodem pro vznik levnějších variant silničních známek byly především požadavky Evropské unie. Ta kritizovala, že Slovinsko od loňského července nemá – na rozdíl od jiných členských států – levnější alternativu pro řidiče, kteří zemí jen projíždějí. Až dosud si totiž museli koupit přinejmenším půlroční známku za 35 eur (roční pak přišla na 55 eur).

Vedle týdenní známky za 15 eur je novinkou také měsíční za 30 eur. Dosavadní půlroční známka za 35 eur už od 1. července nebude v prodeji, nicméně ty dříve zakoupené stále platí (s vyznačeným začátkem platnosti od 30. června tedy až do konce prosince).

Známku musejí mít auta do 3,5 tuny, těžší vozy platí mýtné.Za jízdu bez dálniční známky hrozí řidičům pokuta až 800 eur.

Autor článku

Autorka během své krátké redaktorké dráhy vystřídala psaní recenzí pro tištěný hudební časopis za internetový server Vitalia.cz. Mezitím také přispívala do norského školního časopisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).