Hlavní navigace

Slováci utíkají z českých VŠ

18. 6. 2010

Sdílet

Studentů ze Slovenska na českých vysokých školách rok od roku přibývá. Trend posledních let ale můžou zastavit plány budoucích vládních stran na zavedení školného. Na Slovensku se totiž studuje zadarmo a podle prohlášení možné budoucí slovenské premiérky Ivety Radičové to tak i zůstane. Ve slovenských médiích už se mluví o tom, jak by si tamní vysoké školy s náporem zájemců poradily, zatímco české vysoké školy se odlivu nebojí – problém prý může nastat jen u některých oborů.

Studentů ze Slovenska na českých vysokých školách rok od roku přibývá. Trend posledních let ale můžou zastavit plány budoucích vládních stran na zavedení školného. Na Slovensku se totiž studuje zadarmo a podle prohlášení možné budoucí slovenské premiérky Ivety Radičové to tak i zůstane.

Ve slovenských médiích už se mluví o tom, jak by si tamní vysoké školy s náporem zájemců poradily, zatímco české vysoké školy se odlivu nebojí – problém prý může nastat jen u některých oborů.

Zavedení školného už je téměř jisté. Tento týden se na něm dohodly strany ODS, Věci veřejné i TOP 09.  Základní principy jsou sjednané, část budoucích opatření se ale ještě musí doladit. Studentům tak pravděpodobně od roku 2013 přibude povinnost za svá studia platit.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).