Hlavní navigace

Síla jednoduchosti aneb Filipika proti oblohám

28. 6. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
FEJETON – Kuchaři plácají do jídel zbytečnosti, koření se tluče navzájem a dílo zkázy završí halda petrželové natě na příloze. A k tomu všemu ještě – lup ho – obloha!

V jednoduchosti je síla, a to platí i o jídle. Přestal jsem mít rád kombinované a přeplácané recepty, které vyžadují mít plnou lednici a spíž surovin. Nejlepší jídlo je takové, které uvaříte ze tří ingrediencí. Hlavně v restauracích kuchaři příliš kombinují a dávají do hrnce všechno, co jim přijde pod ruku. O oblohách ani nemluvě, to je kategorie sama o sobě.

Jídlo jasné chuti

Poslední dobou si v restauracích objednávám jídla bez oblohy. Kdybych chtěl rajčata, mrkev, zelí, salát, kukuřici, hrášek a okurku, tak si objednám zeleninový salát. Obloha je, zdá se mi, místní specialita a jídlo spíš shazuje, než aby mu něco dala.


Autor: Agentura SXC

Kuchaři také neumějí pracovat s kořením, obvykle jich používají několik najednou, a pak se chutě vzájemně tlučou. Proto jsem rád, když někdy dostanu opravdu jednoduché jídlo s jednoznačnou chutí, bez oblohy a kila petrželové natě na příloze.

Nechápu to; místo aby si kuchaři uvědomili, že si jenom zbytečně přidělávají práci a plýtvají penězi, tak cpou do jídel zbytečnosti. Proč dostanu svíčkovou, u které je kromě knedlíků, omáčky, masa, brusinek, citronu a šlehačky i petržel? Mimochodem, ke svíčkové ani citron a další ochucovadla nepotřebuji, přebíjejí totiž chuť masa a omáčky. Ovšem málokdo si dovolí tam toto nepřidat, protože se to tak prostě dělá. Proč kuchaři dají k opečené jitrnici s bramborem zeleninový salát? Vím, zvyk je železná košile, ale vše má svoje meze.

Anketa

Máte rádi oblohy?

Zdobení talíře je nebeská blbost

Když vaříte doma, také si neděláte oblohu, tak proč ji neustále považujeme za normální a běžnou i v lepších restauracích? Místo toho, aby se kuchař soustředil na jídlo samotné, si hraje s vykrajováním ředkviček a rajčátek. Příloha zdržuje od vaření a i od jídla, to je přece jasná věc.


Autor: Agentura SXC

Zajímavé je, že když si ve Wikipedii vyhledáte heslo “steak”, nechybí ani zmínka o zeleninové obloze. “K takové typické steakové večeři se pak obvykle podávají jako příloha nejčastěji brambory, ale někdy také rýže, těstoviny či fazole. K výsledném dojmu přispěje i pěkná barevná zeleninová obloha, která zdobí okraj talíře vedle masa.” 

Jsem jediný, kdo považuje zeleninovou oblohu za zbytečnost a takzvané zdobení talíře za blbost nebeskou? Ozdobený talíř pro mě znamená hezky upravené maso a přílohu, ne kilo zbytečné zeleniny navíc. Toť můj skromný názor. Měl bych nápad. Při každé objednávce by se měla obsluha zeptat, zda oblohu chceme, nebo ne, a měla by ji případně servírovat na talířku zvlášť, aby nekazila dojem z jídla.

Fórum: Co je horší – protivný číšník, nebo špatné jídlo?

Co vás nejvíc naštve v restauraci? Zapojte se do diskuse.

Unavená obloha

Obloha mi vadí i proto, že je obvykle z uschlých a hnusných zeleninových kousků. Vypadá to, jako by se kuchaři potřebovali zbavit starých okurek a rajčat, ani bych se tomu nedivil. To samé platí pro některé ingredience, které jsou úplně zbytečně přidávány do jídel.

V jednoduchosti je síla, jak již bylo řečeno. Proč se dělá kuřecí steak s broskví, šunkou, sýrem a žampiony? Není to příliš? Nestačila by jenom jedna z přísad?

Co si o zeleninových oblohách a pokrmech typu „patlámo-matlámo“ myslíte vy?

Čtěte téma: Na obranu fastfoodů

Je populární nenechat na provozovnách rychlého občerstvení nit suchou. Nadáváme na ně. Pohrdáme jimi. Kritizujeme. Ošklíbáme se. A všichni tam chodíme. 

Autor článku

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).