Hlavní navigace

Severočeské farmářské trhy vstupují do třetí sezóny

6. 3. 2013

Sdílet

V pátek 8. března od 12 hodin opět zaplní prostranství před teplickou Olympií stánky s nabídkou kvalitních místních potravin a tím zahájí již třetí sezonu Severočeských farmářských trhů v Ústeckém kraji. Organizátorem Severočeských farmářských trhů (SFT) je občanské sdružení Český um – Artificium Bohemicum a záštitu nad nimi převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. SFT se letos budou konat v devíti městech po celém kraji a naplánováno je 130 trhů, což je skoro o třetinu více než vloni.

V pátek 8. března od 12 hodin opět zaplní prostranství před teplickou Olympií stánky s nabídkou kvalitních místních potravin a tím zahájí již třetí sezonu Severočeských farmářských trhů v Ústeckém kraji.

Organizátorem Severočeských farmářských trhů (SFT) je občanské sdružení Český um – Artificium Bohemicum a záštitu nad nimi převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. SFT se letos budou konat v devíti městech po celém kraji a naplánováno je 130 trhů, což je skoro o třetinu více než vloni.

I pro letošek je připraveno několik novinek

Nejpodstatnějšími novinkami jsou: zvýšení počtu a zkrácení periodicity konání trhů v Ústí (od května ze čtrnácti dnů na týden) a Mostě (z měsíce na čtrnáct dní), v Mostě také došlo ke změně místa konání trhů, v Kadani se přesunul den konání ze čtvrtka na pátek a jako další město s pravidelnými trhy přibyl Litvínov.

„Farmářské trhy v Mostě jsme se rozhodli přesunout do centra ke kulturnímu domu Repre, abychom umožnili Mostečanům lepší přístup ke kvalitním potravinám, které na našich trzích prodávají prověření pěstitelé, výrobci a prodejci. V únoru jsme si to ověřili na zabijačkových hodech, které jsme tam pořádali a jejichž návštěvnost překonala naše očekávání. Doufáme, že to bude pokračovat a trhy v Mostě se zařadí k těm největším v kraji. Zachováme sobotní dopoledne, ale trhy budou každých čtrnáct dní až do Vánoc,“ uvedl Adam Weber z pořadatelského týmu SFT.

Podrobnosti o jednotlivých trzích: SEVEROČESKÉ FARMÁŘSKÉ TRHY

A jaké další novinky si organizátoři připravili? „Farmářské trhy v Ústí se konečně rozeběhly podle našich představ, a protože prodejci bývali na podzim pravidelně vyprodaní, budeme v sezoně (od 9. května) trhy na prostranství před kostelem u OC Forum pořádat každý čtvrtek a začátek trhu posuneme na 10. hodinu,“ seznamuje s dalšími změnami Adam Weber. „Změna dne konání pravidelných trhů ze čtvrtka na pátek se uskuteční v Kadani, kde budou trhy probíhat jednou měsíčně od 12 do 17 hodin. Nově přidáváme trhy i ve středu, a to farmářské trhy u obchodního střediska Máj v Litvínově (10–17 hod.) každou třetí středu v měsíci.“

Tradiční potraviny od prověřených prodejců

A co nabídka na trzích? „Na trzích bude již od začátku bohatá nabídka tradičních potravin od oblíbených prodejců a postupem času se bude ještě rozšiřovat tak, jak bude dozrávat sezonní ovoce a zelenina, nabíhat výroba čerstvých sýrů či stáčení nového medu. Zjara bude na trzích k dostání i zeleninová a květinová sadba. Kromě již zaběhlých a oblíbených prodejců máme domluveny i nové, aby se nabídka trochu obměnila, zpestřila, a ještě víc zatraktivnila. Už vloni jsme začali prověřovat a certifikovat pěstitele, výrobce a prodejce, kteří se na našich trzích objevují. V tuto chvíli jich máme prověřených přes čtyřicet a budeme v tom pokračovat i nadále, abychom mohli ručit za to, že na Severočeských farmářských trzích se prodávají kvalitní potraviny s dohledatelným původem, odpovídající naší představě o produktech, které patří na farmářský trh. Na této certifikaci spolupracujeme i s místní veterinární správou či Státní zemědělskou inspekcí,“ říká Adam Weber.

Pořadatelé plánují i tematické trhy

Co se dál týká trhů a aktivit s nimi spojených? „Rádi bychom některé trhy udělali tematické se zaměřením na určitou potravinu, jako například jahody, med, jablka, sýry a podobně, kdy kromě rozšířené nabídky tohoto zboží na trhu budou připraveny doprovodné akce, soutěže, ale třeba i ukázka přípravy gastronomických specialit z těchto potravin. Kromě farmářských trhů budeme pořádat další tematické trhy a akce, jako jsou velikonoční či adventní trhy. Také připravujeme druhý díl kuchařky RECEPTY SEVEROČESKÝCH FARMÁŘŮ,“ doplňuje Adam Weber.

Kdy a kde najdete Severočeské farmářské trhy:

 • Teplice, OC Olympia, Srbická 464, pátek 12.00 – cca 17.00
  začátek 8. března, 1× za čtrnáct dní až do Vánoc
 • Ústí nad Labem, prostranství před OC FORUM, čtvrtky 10.00 – cca 17.00
  začátek 14. března, zpočátku 1× za čtrnáct dní, od května každý týden až do Vánoc
 • Kadaň, Mírové náměstí, pátek 12.00 – cca 17.00
  začátek 15. března, 1× měsíčně do listopadu
 • Chomutov, nám. 1. máje, soboty 8.00 – cca 12.00
  začátek 16. března, 1× za čtrnáct dní do listopadu
 • Most, prostranství před KD REPRE (Velké mostecké stávky 4), soboty 8.00 – cca 12.00
  začátek 23. března, 1× měsíčně, od května 1× za čtrnáct dní do prosince
 • Litvínov, OC Máj, Valdštejnská 2117, středa 10.00 – cca 17.00
  začátek 17. dubna, 1× měsíčně do prosince
 • Jirkov, nám. Dr. E. Beneše, soboty 8.00 – cca 12.00
  4× ročně (květen, červen, srpen, říjen)
 • Štětí, Nové nám., pátek 9.00 – cca 17.00
  3× ročně (červen, září, prosinec)
 • Jimlín, zámek Nový hrad, víkendy 9.00 – cca 17.00
  3× ročně (březen, červen, prosinec)

Průběžně můžete sledovat informace na www.severoceskefarmarsketrhy.cz nebo na facebookovém profilu.

Připravili jsme pro vás:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).