Hlavní navigace

Rybí tuk: účinky pro zdraví i bez odéru

20. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Už dávno neplatí, že rybí tuk dostanete na lžičku a následují neuvěřitelné grimasy. Stačí si jeho zdroj najít v takové podobě, která vám bude vyhovovat. Bojuje za krásnou a zdravou pleť, komplikuje rakovině udeřit a navíc díky němu snáze zhubnete.

Třeba takoví Eskymáci, Japonci či jiné přímořské národy nemají takové riziko vzniku infarktu a jiných srdečních komplikací jako právě my, Středoevropané. Hlavním důvodem je především nedostatek mořských ryb v našem jídelníčku. Pokud se vám čas od času dostane na talíř typicky česká ryba, zajisté si pochutnáte a získáte kvalitní bílkoviny, ale z hlediska prospěšných omega-3 kyselin to není nijak závratné číslo. To ale neplatí o sladkovodním úhoři.

Pro sladkovodní ryby je v tomto směru značnou nevýhodou, že mnohem více omega-3 kyselin obsahují ryby mořské. V článku Pstruh, nebo kapr? Pokud jde o tuky, je to jasné zjistíte, jaké je zastoupení mastných kyselin u konkrétních sladkovodních ryb.

Naopak vysokým podílem omega-3 kyselin se může prokázat například tuňák. Vždy ale preferujte ryby, které nejsou chovány v klecích, ale pocházejí z divokého, nikoli farmového chovu (nová zjištění zpochybňují, zda výhody chovných ryb převažují nad negativy). Jsou zpravidla dražší, ale i tak se nenechejte vyšší cenou odradit. Tato investice do zdraví se totiž vyplatí. Dále omega-3 kyseliny nalezneme také v mořských plodech, korýších, vlašských ořeších a lněném semínku. To je ceněno právě díky obsahu zdraví prospěšného tuku. Lněné semínko je důležité rozkousat.

K čemu je dobrý rybí tuk

„Tuky mořských ryb obsahují důležité mastné kyseliny, které mají pro lidské zdraví obrovský význam. Nejdůležitější je vliv na centrální nervovou soustavu a mozek. Rybí tuk je nesmírně důležitý pro jejich správný rozvoj, a proto nesmí chybět zejména ve stravě dětí a těhotných či kojících matek. V dospělosti pak působí blahodárně na celkovou odolnost nervového systému, duševní vyrovnanost a funkci mozku,“ vysvětluje výživová poradkyně Alena Přídová.

Schválně se sami sebe zeptejte, jak je tomu dlouho, co jste si pochutnali na rybě, a to nejlépe na čerstvé? Předsmažené rybí prsty se ale nepočítají. Gastronomickým a kulturním zážitkem je rozhodně návštěva sushi baru, kde si pochutnáte opravdu zdravě a po vzoru omega 3-mastných kyselin.

Z rybího tuku ale naše tělo získá také vitamín A i D.

„Ryby bychom měli zařadit do jídelníčku alespoň dvakrát týdně, mezi nejlepší zdroje omega-3 mastné kyseliny patří sleď, losos, sardinky či makrela,“ doplňuje odbornice na výživu.

S čím pomáhá rybí tuk

  • Preventivně předchází ucpávání a tím kornatění tepen. Snižuje také vznik trombu.
  • Rybí tuk dokáže rovněž regenerovat namožené svaly a jejich růst. Je proto oblíbený u sportovců.
  • Vhodný je pro ženy, pokud je trápí křeče během menstruace. Rybí tuk i v tomto směru přináší úlevu. Doporučuje se také v rámci psychické nepohody, která je těsně před menstruací či v rámci PMS častější.
  • V doporučených dávkách se podílí na dlouhověkosti. Ostatně se podívejte třeba na Japonce.
  • Umožňuje lépe a efektivněji spalovat tuky.
  • Posiluje kondici vlasů, pokožky a nehtů.
  • Tlumí zánětlivá onemocnění pohybového aparátu, především kloubů.
  • Uvádí se také jeho vliv v rámci prevence nádorů a rakovinného bujení.
  • Snižuje krevní tlak, cukrovku a působí příznivě také na dobrý cholesterol.
  • Své uplatnění nalezne také u pacientů s alergiemi.

Přípravky s rybím tukem

Nenasycené omega-3 mastné kyseliny si naše tělo neumí vyrobit samo, proto je nezbytné je přijímat ve stravě. Nejcennější z hlediska zdraví jsou především tyto dvě kyseliny: eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA).

Pokud zamíříte do lékárny (kompletní přehled lékáren najdete na našem serveru 120na80.cz), popřípadě do drogerie, máte na výběr jak z výživových doplňků na bázi tobolek, tak kapslí nebo oleje, který je zbaven klasického rybího odéru. Vždy si ale důkladně pročtěte složení a pohlídejte si obsažené omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA).

Odborná spolupráce:

Mgr. Alena Přídová

Hlavní výživová poradkyně Naturhouse

www.naturhouse-cz.cz

Autor článku

Spolupracuje s několika lifestylovými magazíny a její práce je jí zároveň životním koníčkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).