Hlavní navigace

Rusové zrušili zimní a letní čas

9. 2. 2011

Sdílet

Rusko od letošního podzimu přestane používat zimní a letní čas. Po 30 letech používání tuto praxi opustí. Oznámil to ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle něj bude zrušení prospěšné, protože nutnost adaptovat se na časovou změnu má souvislost také se stresem a různými chorobami. Na podzim tak už Rusové nebudou muset posouvat hodinové ručičky o hodinu zpět, píše agentura ČTK.

Rusko od letošního podzimu přestane používat zimní a letní čas. Po 30 letech používání tuto praxi opustí. Oznámil to ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Podle něj bude zrušení prospěšné, protože nutnost adaptovat se na časovou změnu má souvislost také se stresem a různými chorobami. Na podzim tak už Rusové nebudou muset posouvat hodinové ručičky o hodinu zpět, píše agentura ČTK.

Rozhodl jsem o zrušení přechodu na zimní čas počínaje letošním podzimem,“ oznámil Medveděv na setkání s mladými vědci a nositeli vědeckých cen. Posuny hodinových ručiček každý podzim a každé jaro byly v mnoha zemích světa zavedeny po takzvaných ropných šocích, aby se ušetřily energetické zdroje.

Střídání času se zavedlo kvůli úsporám energie

Letní čas je v mnoha zemích ovšem také terčem kritiky. Jednak kvůli zdravotním dopadům na citlivější jedince a pak: někteří lidé argumentují tím, že energetické úspory jsou diskutabilní.

Například podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta. V letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv, protože přirozené osvětlení je i tak dost dlouhé.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).