Hlavní navigace

Rozhledna na Kleti prošla komplexní rekonstrukcí

28. 7. 2009

Sdílet

Znovuotevření rozhledny na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se minulý týden zúčastnil také hejtman kraje Jiří Zimola. Desítiměsíční oprava stála zhruba deset milionů korun, více než osmi miliony přispěla Evropská unie. Projekt komplexní rekonstrukce kulturních památek na nejvyšší hoře Blanského lesa začal rekonstrukcí turistické chaty v sousedství rozhledny. Tato rekonstrukce byla zdařile dokončena v roce 2007.

Znovuotevření rozhledny na Kleti, která je nejstarší kamennou rozhlednou v Čechách, se minulý týden zúčastnil také hejtman kraje Jiří Zimola. Desítiměsíční oprava stála zhruba deset milionů korun, více než osmi miliony přispěla Evropská unie. Projekt komplexní rekonstrukce kulturních památek na nejvyšší hoře Blanského lesa začal rekonstrukcí turistické chaty v sousedství rozhledny. Tato rekonstrukce byla zdařile dokončena v roce 2007.

„Jsem rád, že rozhledna i chata už nadále nechátrají. Jedná se totiž o jedno z turisticky nejatraktivnějších míst regionu a sám se je jednou za čas s rodinou vydám navštívit. Z ochozu rozhledny je vidět nejen do našeho kraje, ale za příznivého počasí až na Alpy,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Rozhledna je zaregistrována od roku 1958 jako nemovitá kulturní památka. Roku 1822 až 1825 ji nechal postavit kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberku ve výšce 1084 metrů nad mořem. Od roku 1971 je v provozu Lanová dráha Krásetín – Kleť, která téměř po celý rok dopravuje turisty na rozhlednu a chatu. Lanovka od začátku svého provozu přepravila přes tři miliony návštěvníků.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).