Hlavní navigace

Radikální upřímnost: Je třeba si říkat pravdu, i tam, kde se nám nechce, tvrdí psycholog

11. 9. 2021

Sdílet

 Autor: Se souhlasem Sebastiana Jamese
„Lhaní, předstírání a zatajování v dlouhodobém horizontu udělá víc škod než užitku,“ říká Sebastian James, jenž se zabývá filozofií radikální upřímnosti. Říkat jen pravdu prý máme i o sexu, penězích, vlastním smutku či zlobě.

Pravda osvobozuje. Tvrdí to alespoň životní filozofie, jež čerpá sílu z maximální upřímnosti. Většina z nás čas od času zalže nebo zatají své pocity. Většinou to ani neděláme ze špatných úmyslů. Radikální upřímnost ovšem odmítá lži či překrucování skutečností, jelikož ty nás podle tohoto přístupu v dlouhodobém horizontu vyčerpávají a ničí mezilidské vztahy.

Máme postupovat právě naopak, cílem je autentická komunikace směrem k druhým. I když se otevření k větší upřímnosti může ze začátku někomu jevit jako riskantní či nepatřičné, věci podle psychologa a lektora Sebastiana Jamese ve skutečnosti zpravidla dopadnou mnohem lépe, než jsme očekávali. O tom, jaké má metoda radikální upřímnosti zásady a jak může změnit náš život, bude přednášet mj. v úterý 21. září v pražském Kině Světozor.

Proč je prospěšné říkat pravdu

„Když svým blízkým neříkáme pravdu o tom, co cítíme a prožíváme, drží nás to uzamčené v mentálním vězení. Náš život upadá do šediva a vytrácí se z něj svěžest a uvolněnost,“ vysvětluje Sebastian James, proč nám říkání pravdy svědčí.

„Pokud nás něco vede životem, tak to jsou kvalitní mezilidské vztahy. A je opravdu velký rozdíl, zda jsou naše vztahy založeny na upřímnosti, nebo ne. Lidé si toto uvědomují, a proto mají hlad po autenticitě. Jen někdy neví, jak na to, anebo mají strach,“ přibližuje psycholog, který ale zdůrazňuje, že radikální upřímnost neznamená bezohledná:

„Ta radikálnost spočívá v postoji, že lhaní, předstírání a zatajování v dlouhodobém horizontu udělá víc škod než užitku a že i o nejvíce tabuizovaných tématech, jimiž jsou například zlost, smutek, stud, peníze nebo sex, je prospěšné otevřeně mluvit.“

Upřímnost je nakažlivá

Podle psychologa je o svých emocích někdy obtížné mluvit otevřeně. Nicméně pokud to nebudeme dělat, ony se i tak nakonec nějak projeví:

„Například, když budu na někoho naštvaný, ale neřeknu mu to, pravděpodobně se mu začnu vyhýbat, pomlouvat ho za zády, nadměrně kritizovat, anebo mu dělat naschvály. Říká se tomu pasivní agrese. V horším případě obrátím zlost proti sobě,“ vysvětluje Sebastian James.

Dodává, že upřímnost je nakažlivá, a to je také její výhodou. „Když začne být upřímný jeden člověk, dodává tím odvahu mluvit otevřeně i ostatním. V tom je velká síla upřímnosti, protože se napříč našimi vztahy velmi rychle šíří. Díky tomu vzniká mezi lidmi důvěra a začne jim na sobě vzájemně víc záležet. Navíc, když lidé dokáží otevřeně mluvit o vlastních emocích, přestanou se jich tolik bát, a to je v životě potom velmi znát.“

Mgr. Sebastian James

Psycholog a psychoterapeut, věnuje se individuální a partnerské terapii a seberozvojovým workshopům. Vystudoval sociální práci a psychologii. Umění psychoterapie a vedení workshopů se učil v Česku a v USA. Na Slovensku a v Česku je jediným certifikovaným lektorem workshopů Radikální upřímnost.

Webinář Radikální upřímnost s podtitulem Jak může říkání pravdy změnit život se koná 21. září od 18 hodin, více informací najdete také na facebookové události.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).