Hlavní navigace

Ptáci z Černobylu mají menší mozky

8. 2. 2011

Sdílet

Ptáci žijící v okolí ukrajinského Černobylu mají v důsledku radiace, jíž byly vystaveny minulé generace, o pět procent menší mozek než jejich druhové v jiných krajích. Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem PLoS One, kterou popisuje agentura ČTK. Odborníci výsledek založili na srovnání 550 jedinců náležejících ke 48 druhům.Výzkumu, vedeného americkým profesorem Timothy Mousseauem, se zúčastnili znalci z Norska a Francie.

Ptáci žijící v okolí ukrajinského Černobylu mají v důsledku radiace, jíž byly vystaveny minulé generace, o pět procent menší mozek než jejich druhové v jiných krajích.

Vyplývá to ze studie zveřejněné časopisem PLoS One, kterou popisuje agentura ČTK. Odborníci výsledek založili na srovnání 550 jedinců náležejících ke 48 druhům.Výzkumu, vedeného americkým profesorem Timothy Mousseauem, se zúčastnili znalci z Norska a Francie.

Čtvrtý reaktor černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986. Byla to největší havárie v dějinách jaderné energetiky. Do uzavřené zóny v okolí reaktoru dodnes mohou jenom vědci, kteří zjišťují dopad katastrofy.

Ptáci mají menší mozek, ale neví se proč

V okolí místa havárie ubývá druhů savců i hmyzu. V čerstvé studii se skupina vědců zaměřila na ptáky. Při porovnání tělesných parametrů se ukázalo, že černobylští opeřenci mají mozek o pět procent menší.

Je známo, že je-li to nezbytné k přežití, některé orgány se u ptáků vystavených stresu zmenšují. Mozek je ale i v takových situacích ušetřen. Jeho zmenšení v případě černobylských ptáků je připisováno vystavení radiaci u předků nynějších jedinců.

Přesný mechanismus jevu ale není jasný. Jedním z vysvětlení je, že se ptáci vyvíjejí hůř prostě proto, že kolem Černobylu nemají k dispozici rozmanitý hmyz. Ve vědeckém světě se však zatím neví o žádném jiném druhu, u nějž by se zmenšil mozek z nedostatku potravy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).