Hlavní navigace

Pro děti jídla bez náhražek a polotovarů

1. 11. 2016

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Školní jídelny v Česku už nechtějí vařit z náhražek a polotovarů. Současná pravidla stravování jim nevyhovují.

V Česku přibývá škol, které se snaží zlepšit stravovací programy svých jídelen. Přestávají vařit z polotovarů a náhražek, upřednostňují čerstvé a lokální suroviny. Vyšší kvalitu školního stravování dosud podle informací občanské iniciativy Skutečně zdravá škola zavedlo přes dvě stě škol, které vaří pro čtyřicet tisíc dětí, žáků a studentů. Skutečně zdravá škola nabízí bezplatné programy zaměřené na zlepšení úrovně stravování. Dodržování systému nákupu kvalitních potravin a použitých surovin v programu Skutečně zdravá jídelna kontroluje nezávislá certifikační a inspekční společnost Bureau Veritas.

Stravování ve školách má co zlepšovat po celém světě, podívejte se na příklad, co jedí děti v USA.

Galerie: Školní obědy amerických dětí

Úsilí o změnu vyhlášky a nová pravidla vaření ve školních jídelnách

„Současná podoba spotřebního koše, určující, kolik jakých potravin mají děti v rámci školního obědu sníst, neodpovídá výživovým požadavkům dnešních dětí. Jeho úpravu by si přálo i devadesát procent kuchařek, které jsme oslovili v rámci našeho šetření,“ říká Tom Václavík z iniciativy Skutečně zdravá škola. Iniciativa dlouhodobě usiluje o změnu vyhlášky a navrhuje nový koncept pravidel pro vaření v jídelnách. „Namísto určování počtů gramů jednotlivých potravinových skupin spotřebního koše doporučujeme soustředit se na kvalitu potravin, jejich lokálnost a sezónnost, na chutné a atraktivní zpracování jídel,“ přibližuje Tom Václavík.

Školy, které se do bezplatných programů zapojí, do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Obdobný přístup mají také školy bez vlastní kuchyně, které si nechávají jídla vařit u externích dodavatelů a poté je dováží do svých výdejen. „K přípravě jídel nepoužíváme hotové či instantní výrobky. Jídla dochucujeme čerstvými a sušenými bylinkami, nepoužíváme hotová dochucovadla, zejména přípravky s glutamátem. Na přípravu moučných jídel a příloh přednostně používáme celozrnnou mouku, zařazujeme i nepšeničné druhy, pečivo kvasové. Zbytečně nenastavujeme a nezahušťujeme jídla moukou,“ popisuje Jana Vaňková z jídelny Fresh&Tasty při mezinárodní škole International School of Prague.

Situace ve školních jídelnách se postupně mění, před pár lety byla o dost horší než nyní. Významný posun zaznamenaly také snahy o minimalizaci automatů s nezdravými nápoji a pochutinami ve školách. V nich si i menší děti běžně dávaly brambůrky a kávu namísto zdravější svačiny a nápojů. Server Vitalia.cz také před časem zmapoval, jak vypadá běžná svačina českého školáka, výsledky najdete v galerii.

Galerie: Skutečné svačiny školáků mají k ideálu daleko

Chování jídelen kontroluje nezávislá organizace 

Školy a školní jídelny zapojené do programů občanské iniciativy Skutečně zdravá škola musí dodržovat jasně stanovená kritéria pro přípravu jídel. V programu Skutečně zdravá jídelna kontroluje plnění těchto kritérií inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas. „Prověřujeme, nakolik jídelny dodržují svůj závazek a skutečně preferují při vaření kvalitní a čerstvé suroviny. Pokud takové jídelně udělíme certifikát, dáváme tím rodičům jasně na vědomí, že jejich děti jedí ve škole pokrmy připravené z čerstvých surovin převážně lokálního původu, a to minimálně z pětasedmdesáti procent,“ popsala Kateřina Lacinová z Bureau Veritas.

Zdroj: TZ Skutečně zdravá škola

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).