Hlavní navigace

Přírodní pomoc při angíně

27. 10. 2016

Sdílet

Angínu, tedy zánět krčních mandlí, rozhodně není dobré podceňovat, natož přecházet. Aby nedošlo na antibiotika, pomůže posílení imunity a přírodní prostředky.

Našimi spolehlivými pomocníky mohou být posílení imunity, jejíž oslabení je obvyklou příčinou vzniku angíny, prevence a příroda jako lék. Nemoc však podle lékařů nesmí propuknout v plné síle.

Hlavními příznaky angíny je bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle se žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava. Při zaznamenání některého z příznaků je nutné navštívit lékaře, aby určil správnou diagnózu a původ onemocnění. Antibiotika pro léčbu jsou nutná v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci, který je častější než virový původ. Nutnost antibiotik ověří jednoduchý krevní test CRP.

Odpočinek a vhodná strava

Nejen při angíně je důležité nehrát si na hrdinu a odpočívat. Načerpaná energie z dlouhého spánku i důsledného snížení stresu pomáhá k rychlejšímu a efektivnějšímu uzdravení. Dobré je také důkladně větrat a nezapomínat ani na zvlhčování vzduchu, které je především vhodné pro úlevu od bolesti a škrábání v krku.

Velkou součástí ozdravovacího procesu tvoří i potraviny, které (nejen) během nemoci konzumujeme. Naprosto nevhodné jsou polotovary a jakékoli suroviny a pokrmy nízké kvality, velké množství živočišných produktů a lepku i sladkosti. Pozor si dejte také na mléčné produkty, které mohou obzvlášť v období nemoci působit jako alergen.

 

Ke zjištění potravinové alergie slouží eliminační diety – tedy úprava jídelníčku s vynecháním problematických surovin. „Při eliminační dietě je dobré si zapisovat, co jste vyřadili, kdy jste jaké suroviny zařadili zpět a případně i projevující se příznaky,“ radí výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse. Následovat by měla kontrola a konzultace s odborným lékařem, alergologem či imunologem.

Na menu naopak zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami (například ryby), panenské oleje, kokosový olej, med, zázvor, kurkumu, česnek, ořechy a semínka. „Loupané konopné semínko je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Jsou vhodné nejen při léčbě, ale i prevenci mnoha onemocnění včetně angíny,“ vysvětluje Jiří Stabla z Konopných lékáren.

Bylinky a dostatek tekutin

Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou při nachlazení, rýmě i angíně ideálním společníkem. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při angíně velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 ml vroucí vody a nechat přibližně deset minut louhovat. K dochucení je vhodný zcela přírodní konopný sirup,“ říká Jiří Stabla.

Dobrá hydratace je pro uzdravení stejně důležitá jako odpočinek, proto ji nezanedbávejte. Také cucání ledu či pití velmi studených nápojů pomáhá, ovšem jiným způsobem – zmírňují otoky, proto záleží vždy na vás, co je vám příjemnější. Vynechejte však příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které nemocné hrdlo dráždí. Během nemoci využijte i kloktadla, která pomáhají zmírnit bolest i samotný zánět. Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu.

Co když ale angína propukne v plné síle?

Pokud ale angína propukne naplno, nezbývá podle lékařů nic jiného, než sáhnout po antibiotikách a věc nepodceňovat. „Pokud máte skutečně již angínu, nic jiného než antibiotika nezabere. Pastilky jsou spíše na dezinfekci, od bolesti, na kloktání, určitě pomohou, ale v momentě, kdy máte nález v krku, tak tím nic nevyléčíte,“ říká praktická lékařka Marcela Turčínková.

Podpora imunity

Pokud se chcete další vlně angín vyhnout, začněte budovat svou imunitu už dnes. Užitečné tipy najdete v seriálu Posilování imunity, kde si vyberete jak možnosti z lékárny, tak přírodní varianty. Ovoce, zelenina, kvalitní ryby, ořechy, semínka, oleje, bylinky, koření… to vše podporuje imunitní systém, který nás dokáže ubránit i před nepříjemnými virovými a bakteriálními onemocněními. „Bylinné nálevy nejsou jedinou možností pro podporu imunity. Zelené čaje obsahují antioxidanty, které nás chrání a zároveň podporují správné fungování imunitního systému,“ popisuje příklad Petr Patočka ze společnosti Čajová květina. „Japonský čaj matcha je v porovnání s jinými zelenými čaji unikátní v množství zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí především obsah katechinů, které mají ve zdravotnictví stále větší význam.“


Věra Burešová

Hlavní výživová poradkyně Naturhouse pro Českou republiku a Slovensko, www.naturhouse-cz. V celosvětové síti dietetických center školí a řídí v obou zemích více než sto poboček.MUDr. Marcela Turčínková

Praktická lékařka pro dospělé

Odbornice Carun Pharmacy, www.carun.czJiří Stabla

Konopné lékárny Carun, www.carun.cz

Zabývá se výrobou produktů z konopí. Majitel a zakladatel Carun Pharmacy, značky Carun.

Zdroj: TZ Carun

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).