Hlavní navigace

Přibývá mužů a žen, které mají problémy s neplodností

10. 5. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
Nejdřív zábava, cestování, kariéra, byt, pes jako trénink a pak teprve přichází čas na miminko. Jenže ouha! Ono to nejde. Mužů i žen, kteří hledají pomoc s neplodností, je čím dál víc.

Problém s neplodností řeší podle lékařů stále starší ženy a v ordinacích lékařů přibývá také mužů, kteří hledají odbornou pomoc. Z průzkumu Centra asistované reprodukce GEST vyplynulo, že průměrný věk žen, které vyhledaly pomoc, se loni přehoupl přes 34 let. Oproti předchozím letům jde podle vedoucího lékaře centra Jana Šulce o poměrně alarmující stav.

Před 20 lety byl v ČR průměrný věk rodiček necelých 25 let, v roce 2000 již více než 27 let a nadále se každým rokem posouvá,“ řekl Šulc agentuře ČTK. Odkládání těhotenství nahrává podle něj dnešní uspěchaná doba i touha něco si užít, dosáhnout postavení v zaměstnání i finanční nezávislosti. K tomu se přidává problém s hledáním vhodného partnera.

Ženy se chodí léčit stále častěji až po pětatřicítce

Mladé ženy těhotenství oddalují, a tak se zjistí případné problémy s otěhotněním relativně pozdě. Na naši kliniku se obracejí stále starší pacientky, stále více jich je přes 35 let a dokonce i 40 let, což ztěžuje další léčbu,“ uvedl. Plodnost u žen začíná klesat po 35. roce, po čtyřicítce je otěhotnění spíše výjimečné.

Vedle kalendářního věku ale záleží i na věku biologickém. Některé ženy otěhotní i po čtyřicítce a často mají vážný problém ženy jen o málo starší než 30 let. „Máme několik testů, které určí, jak na tom žena je. Jde o stanovení folikulostimu­lačního hormonu, kde hodnoty nad 20 na počátku cyklu jsou již nepříznivé. V poslední době využíváme stanovení hladin AM hormonu, kde varující jsou hodnoty pod dvě,“ uvedl Šulc.

Procento žen, které přijdou na kliniku GEST ve věku nad pětatřicet let, se za posledních deset let téměř zdvojnásobilo: ve věku 35 až 40 let jich v roce 1999 bylo necelých 26 procent, dnes je jich už přes 43 procent. Ve věku nad 40 let jich v roce 1999 bylo 7,5 procenta, nyní je jich patnáct procent. 

Hlavní podíl na neplodnosti páru mají v posledních letech muži

U mužů věk nehraje tak dramatickou roli, i když jejich plodnost také klesá. V posledních letech dokonce hlavní podíl na neplodnosti páru mají právě muži. Může být vrozená, častěji ale získaná. Vedle úrazů a řady nemocí (například příušnic) ji narušuje znečištěné životní prostředí, kouření, alkohol a stres.

O neplodnosti páru mluví lékaři, když po roce pravidelných nechráněných styků žena neotěhotní. Pravděpodobnost otěhotnění v jednom cyklu je 20 až 25 procent, a to u mladých zdravých žen se zdravým partnerem. Léčba pak nemusí vždy znamenat mimotělní oplodnění, tedy dítě ze zkumavky. Téměř polovině párů lze pomoci jednoduššími a pro pár méně náročnými a finančně dosažitelnějšími metodami. Pomoci lze i ženám, kterým se už ve vaječnících netvoří vajíčka, v ČR je to zcela legální a centrum má program dárcovství vajíček.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).