Hlavní navigace

Přestanou kraje proplácet poplatky v nemocnicích?

2. 6. 2010

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
KOMENTÁŘ – Je to pravděpodobné. Dvojí metr na občany podle místa jejich bydliště po nešťastně vyhraných volbách sociální demokracie zřejmě přestane platit. Nebudou totiž peníze.

Už i středočeský hejtman David Rath připustil, že krajské rozpočty nebudou mít na další proplácení třicetikorunových poplatků v krajských zdravotnických zařízeních.

Sociální demokracie počítala s tím, že poplatky u lékaře zruší celostátně okamžitě poté, co po volbách sestaví středolevou vládu s tichou podporou komunistů. Proto ani krajští hejtmani nepočítali v letošních rozpočtech s nějakými vysokými výdaji na proplácení poplatků v krajských nemocnicích. Například Pardubický kraj loni utratil za poplatky 34 milionů korun, ale pro letošní rok si naplánoval cifru jen poloviční – 17 milionů. Proč asi?

Aktuality: Pardubicko přestává hradit zdravotnické poplatky

Jako první oznámil Pardubický kraj, že počínaje středou (2. 6.) přestane za pacienty nemocnic regulační poplatky hradit.

Pokladny pro placení poplatků v jihlavské nemocnici
Autor: Isifa.cz, Libor Plíhal

Pokladny pro placení poplatků v jihlavské nemocnici

Sedmnáctimilionový rozpočet na lékařské poplatky vychází přesně do konce června, kdy podle představ ČSSD měla začít vládnout její vláda, a někdy v té době měla nová sněmovna odhlasovat novelu zákona, která by zdravotnické poplatky zrušila.

Krajské rozpočty tedy s dalšími výdaji na poplatky v druhém pololetí letošního roku nepočítají, a bude velmi zajímavé sledovat, odkud na ně vezmou, pokud budou chtít proplácení poplatků zachovat alespoň do konce letošního roku.

Čtěte téma: K lékaři a do lékárny s peněženkou

Víte vždycky jistě, kde po vás mohou chtít regulační poplatek, a kde nemají nárok? Někdy totiž chybují i sami zdravotníci.

Kde se ty peníze vzaly?

Už loni to byl totiž pro kraje problém: desítky milionů korun musely ubrat z jiných rozpočtových kapitol. Ve zmiňovaném Pardubickém kraji se pak nedostávaly peníze na provoz Zdravotnické záchranné služby a na potřebné investice do krajských nemocnic. Kraji také ke konci zimy chyběly peníze na úpravu silnic. Pokračování stávající praxe proplácení poplatků tedy kraje nemohou utáhnout z vlastního rozpočtu, a od státu vedeného pravicí pomoc čekat nemohou.

Vtipné je, že pokud kraje proplácení poplatků zruší, stane se tak v polovině funkčního období sociálnědemokra­tických hejtmanů, kteří s tímto slibem v roce 2008 drtivě zvítězili v krajských volbách. Pokud si vzpomínám, nikdo v tehdejší předvolební kampani neříkal, že zrušení poplatků bude jenom krátkodobé a závisí na volebním úspěchu ČSSD ve sněmovních volbách. Socialisté sice zrušením poplatků u lékaře operovali i v letošní předvolební kampani, ale na řadu voličů to muselo působit jako zbytečný slib. Proč by měla ČSSD rušit poplatky u lékaře, když je už prostřednictvím krajů zrušila, respektive je pacientům vrací?

Anketa

Jaký je váš názor na zdravotnické poplatky?

Je to celé nějaké nedomyšlené. Babičce, které kraj přestane v druhé polovině letošního roku proplácet poplatky za vyšetření v nemocnici, žádný hejtman nevysvětlí, že dva roky starý slib byl podmínečný a že bez vítězství v parlamentních volbách a zrušení zákona, který poplatky zavedl, není možné tyto poplatky hradit z krajských rozpočtů donekonečna. Babička si prostě řekne, že jí před krajskými volbami lhali, a že si ty peníze chtějí použít jinak.

Autor článku

Zakladatel serveru Vitalia.cz a jeho šéfredaktor v letech 2008 až 2009

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).