Hlavní navigace

Pozor: na trhu jsou nebezpečné sklenice s olovem

10. 2. 2011

Sdílet

Ministerstvo zdravotnictví varuje před skleničkami od neznámé portugalské firmy, které se objevily v některých českých obchodech a z nichž se uvolňuje kadmium a olovo. Tyto látky můžou poškodit různé orgány v lidském těle, proto ministerstvo označilo skleničky za zdraví nebezpečné. Agenturu ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo zdravotnictví varuje před skleničkami od neznámé portugalské firmy, které se objevily v některých českých obchodech a z nichž se uvolňuje kadmium a olovo.

Tyto látky můžou poškodit různé orgány v lidském těle, proto ministerstvo označilo skleničky za zdraví nebezpečné. Agenturu ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kadmium může způsobit pomalou otravu

Podle ministerstva se kadmium a olovo uvolňují z barev na okraji sklenic. Olovo může v lidském těle poškodit ledviny, játra, nervový systém, červené krvinky, cévy a svalstvo. Nebezpečí kadmia spočívá v jeho vysoké toxicitě a schopnosti hromadit se v lidském organizmu, hlavně v ledvinách a játrech. Detoxikace je pomalá a hrozí chronické otravy. Kadmium může rovněž poškodit kosti či plíce.

Sršeň uvedl, že skleničky do Česka dováží karlovarská firma NEW WAVE pod názvem Funny thinks. Jedná se o 16 druhů nápojových sklenic s dlouhým dýnkem dekorovaných na vnější straně barvou, která zasahuje do okraje pro pití.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).