Hlavní navigace

Povinná zavíračka hospod přinesla překvapivý efekt

13. 8. 2012

Sdílet

Příklad ze zahraničí ukazuje, jak pozitivní výsledky přinesly poměrně malé změny na místní úrovni.  Za nejúčinnějších způsob, jak mírnit škody působené alkoholem, se považuje dostatečně vysoké zdanění alkoholu v nápojích. Situace, k níž došlo v České republice, je z tohoto hlediska mimořádně nepříznivá. Těžko bychom hledali zemi, kde je cena piva srovnatelná s cenou balené vody a krabicová vína jsou často levnější než ovocné šťávy.

Příklad ze zahraničí ukazuje, jak pozitivní výsledky přinesly poměrně malé změny na místní úrovni. 

Za nejúčinnějších způsob, jak mírnit škody působené alkoholem, se považuje dostatečně vysoké zdanění alkoholu v nápojích. Situace, k níž došlo v České republice, je z tohoto hlediska mimořádně nepříznivá. Těžko bychom hledali zemi, kde je cena piva srovnatelná s cenou balené vody a krabicová vína jsou často levnější než ovocné šťávy.

K tématu: Pivo levnější než voda? Vítejte v království prince Pivoslava

Určitý preventivní efekt mohou mít ale i relativně nenápadná opatření na místní úrovni. O tom svědčí práce australského týmu zveřejněná v časopise The Globe a citovaná na stránkách Deakin University.

V jedné oblasti Austrálie bylo nařízeno, aby se bary, restaurace a kasina uzavíraly ve tři hodiny ráno. Taková povinná uzavírací hodina způsobila:

  • Pokles počtu napadení o 35 %.
  • S tím související nižší počet zraněných, které bylo třeba ošetřovat ve zdravotnických zařízeních.
  • O 50 % se snížil počet výtržností v ulicích, jimiž se musela zabývat policie.

Vzhledem k uvedeným skutečnostem nepřekvapuje, že toto opatření se setkalo s podporou naprosté většiny místních lidí. Zmíněné pozitivní změny přetrvávaly i po šesti měsících.

Přečtěte si: Děti konzumují alkohol už od 11 let. Mohou za to rodiče?

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. a PhDr. Ladislav Csémy

Autor článku

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.

www.drnespor.eu

www.youtube.com/drnespor

Oddělení léčby závislostí – muži, Psychiatrická léčebna-Bohnice

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).