Hlavní navigace

Porod doma je největším rizikem pro prvorodičky

29. 11. 2011

Sdílet

 Autor: SXC
V Británii vyčíslili riziko spojené s domácími porody. A ze studie vyplynulo, že největší riziko hrozí ženám, které rodí poprvé. Pro ty, které už děti mají, porod doma není rizikem.

Britští odborníci v rozsáhlé nové studii vyčíslili rizika spojená s domácím porodem a došli k tomu, že je nebezpečnější v případě, kdy se pro něj rozhodne prvorodička. U žen, které rodí podruhé či potřetí, už je porod doma a v porodnici co se týče rizika komplikací srovnatelný.

Studii, do níž bylo zařazeno 65 tisíc Britek, zveřejnil časopis British Medical Journal, píše agentura ČTK. Lékaři do studie zařadili pouze zdravé ženy s normálním průběhem těhotenství. Konstatují přitom, že celkově jsou porody v Británii velmi bezpečné – zdravotní komplikace jakéhokoli druhu hrozí jen jednomu promile čerstvě narozených dětí.

Problémy včetně úmrtí dítěte se u prvorodiček nejčastěji vyskytují při domácích porodech – tam se komplikace objevují v 9,3 promile případů. Nejlepší výsledky mají v tomto ohledu porodní domy, kde má komplikace 4,5 promile rodiček, v nemocnici hrozí dítěti nebezpečí při 5,3 promile porodů.

Anketa

Jste zastánci porodů doma?

Podle profesora Petera Brocklehursta, který tým výzkumníků vedl, je významný hlavně fakt, zda žena rodí poprvé anebo jde už o druhé či třetí dítě. U matek, které už jednu porodní zkušenost mají za sebou, se totiž veškeré rozdíly smazávají a stejné procento komplikací jim hrozí bez ohledu na to, kde se rozhodnou rodit. Porody v nemocnicích, porodních domech i doma jsou proto pro druhorodičky stejně bezpečné.

U žen, které rodily vícekrát, se riziko smazává

Při druhých porodech se také snižuje procento matek, které se v průběhu domácího porodu raději rozhodnou přesunout do porodnice. Zatímco prvorodičky při domácích porodech změní názor ve 45 procentech případů, u druhých porodů už opouští domácí prostředí jen 12 procent žen.

Podle Mary Newburnové z Národní porodnické asociace (National Childbirth Trust) by výsledky studie měly vést k tomu, aby vznikalo více porodnických zařízení vedených asistentkami mimo porodnice. V Británii se zhruba 90 procent porodů odehrává v porodnicích, tři procenta žen rodí doma. V Česku bohužel podobná statistika neexistuje.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).