Hlavní navigace

Názory k článku Zaplatili jste si přednostní termín u lékaře? S webem reklamaci nejspíš nevyřešíte

 • 27. 1. 2023 10:54

  MarieS

  Se zájmem jsem si přečetla celou "investigativní" minisérii o objednávání online, a musím říct, že něco tak prvoplánově cíleného a negativního jsem už dlouho nečetla.
  Sama službu využívám a jsem s ní spokojená - zajímalo mne tedy, na co paní redaktorka přišla. Takže si to shrňme: paní redaktorka zjistila, že jde o objednávání k lékaři, že je to služba legální a majitel nic neporušuje, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že jsou ty články cíleně mířené proti této službě a snaží se najít něco šokujícího a poškozujícího.
  Byla jsem dlouho klientem jedné nejmenované soukromé kliniky, které má také smlouvy s pojišťovnami, a tudíž je ošetření placeno z veřejných peněz - a ani tam mi za mé peníze nikdy nic negarantovali. Termín k zubaři mi nebyli schopni zajistit půl roku, protože neměli dost lékařů. Odešla jsem a nyní využívám - když to potřebuji - právě Návštěvu lékaře pro objednání. Je to totiž s tím rozdílem, že tady nemusím platit desetitisíce za členství.
  To, že se služba nelíbí ČLK, mne nepřekvapuje - je to ostatně v souladu s jejich postojem k inovacím ve zdravotnictvím. Zaráží mne ale, že paní redaktorka píše vyloženě překroucené údaje - schválně jsem se podívala, jestli jde napsal email panu Viklickému a nikde jsem žádný email na webovkách portálu Navstevalekare nenašla. Pan doktor Viklický má svůj pracovní email dostupný na stránkách IKEMu, to se pak ale asi není čemu divit, že mu lidi píšou... Přirovnávat to k případu zneužití osobnosti pana Pirka je už úplně úlet. Zajímalo by mne, kolik ještě dalších překroucených nebo vyfabulovaných údajů v článku je.
  Já sama mám s touto službou pozitivní zkušenost. Když jsem zrušila termín, vrátili mi peníze. Nevím, jakou další reklamaci bych měla s nimi řešit - když mi lékař špatně ošetří nohu, tak to snad budu řešit s ním a případně spíš právě s ČLK, ne?
  Doufám, že takových služeb bvde v českém zdravotnictví přibývat, a to i navzdoru zkostnatělým názorům ČLK.

 • 27. 1. 2023 16:11

  Hana Válková, redaktorka Vitalia

  Dobrý den,
  děkuji Vám za názor. Na základě Vašeho upozornění jsem do textu přidala informaci, jak portál řeší vracení poplatků v případech, kdy termín zruší klient či lékař, neboť toto obchodní podmínky webu upravují a jde o celkem jasná pravidla.
  Váš názor považuji za legitimní, jen dodávám, že o investigaci (tj. "pátrací" žurnalistiku) skutečně nejde, rozsáhlejší zpracování jsem zvolila z toho důvodu, že toto téma je z mého pohledu vícevrstevnaté a kdybych je sepsala do jednoho textu, byl by svojí délkou k neučtení.
  Máte pravdu, že jsem celé téma podrobila kritickému pohledu, byť tedy mým záměrem nebylo provozovatele webu očernit. Kritický pohled u mě převážil po telefonátech do dvou ordinací (viz začátek prvního textu). Objednávat někoho za peníze přednostně v ordinační době na pracoviště se smlouvami se ZP vidím jako problematické. Jestli je to protizákonné, nevím a ani vědět nemůžu, protože jediný, kdo fakticky vykládá zákony jsou soudy. A na ty dojde vždy jen tehdy, když se najde žalobce.
  Ještě dodávám, že pokud vidím v tématu něco k zamyšlení, je to spíše jednání lékařů než provozovatele webu (neposkytuje zdravotní péči a jeho služby nejsou nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění). Pokud jsem jako novinářka na něco citlivá, pak jsou to platby z kapes pacientů, které mají nějakou souvislost se zdravotní péčí hrazenou z veřejných peněz. Potvrzuji ovšem to, co říkáte, že ne všechny platby jsou špatně a ne všechny jsou protizákonné. A někdy právě jen takové peníze dokáží rozhýbat zkostnatělý systém poskytování zdravotní péče ve prospěch pacienta.
  Mějte se moc hezky a pokud to je jen trochu možné, zachovejte nám čtenářskou přízeň. Děkuji.

 • 27. 1. 2023 18:45

  Mealo

  FN Královské Vinohrady už léta veřejně nabízí lékaře na přání , pokud si připlatíte :/
  Tehdy mne to šokovalo . Čím větší odborník a funkce tím vyšší taxa ... Samozřejmě i jako doplňková služba pro pacienty je to hodně diskutabilní ...

 • 1. 2. 2023 9:46

  MarieS

  A proč ne? Vždyť si vybíráte téměr všechno a neberete to, co Vám někdo nařídí. I v oblasti zdravotnictví - my si vybírali očního lékaře nebo fyzioterapeuta podle zkušeností a hodnocení, a tam jsme šli. Proč byste si nemohla připlatit za lékaře v nemocnici, pokud ho preferujete. Kdo nechce nebo preferenci nemá, tak se mu dostane standardní péče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).