Hlavní navigace

Polští školáci pijí energetické nápoje ve velkém

9. 2. 2011

Sdílet

Každý pátý student polských středních škol konzumuje několikrát týdně energetické nápoje. Mladí Poláci je popíjejí před písemkami, návštěvou klubů, sportováním i hraním počítačových her, protože kofein a další přísady dočasně zvýší výkonnost, soustředěnost a potlačí únavu. O průzkumu Mazovského centra pro prevenci závislostí informuje na svém webu Polské radio a popsala jej agentura ČTK.

Každý pátý student polských středních škol konzumuje několikrát týdně energetické nápoje.

Mladí Poláci je popíjejí před písemkami, návštěvou klubů, sportováním i hraním počítačových her, protože kofein a další přísady dočasně zvýší výkonnost, soustředěnost a potlačí únavu. O průzkumu Mazovského centra pro prevenci závislostí informuje na svém webu Polské radio a popsala jej agentura ČTK.

Na nápojích snadno vzniká závislost

Děti se mohou fyzicky i psychicky stát závislými na kofeinu,“ řekl pediatr Pawel Grzesiowski.

Výrobci povzbuzujících nápojů na obalech ale zřídkakdy uvádějí vedlejší efekty nebo informaci o nevhodnosti pro děti.Gazeta Wyborcza zmiňuje, že na etiketách jsou nápisy, které tento druh pití doporučují manažerům, řidičům, studentům a lidem s vysokou fyzickou a psychickou zátěží.

Dětem budou mít vyšší riziko infarktu

Asi 90 procent rodičů ví, co jejich děti pijí, ale neuvědomují si, že energetické drinky mohou být návykové. Teenageři, kteří je nadměrně konzumují, mohou ve dvaceti letech letech trpět ischemickou chorobou srdeční,“ řekl Mariusz Jendrzejko z Mazovského centra pro prevenci závislostí.

Při této nemoci není srdce dostatečně prokrvováno a pacientům hrozí infarkt. Každý druhý student sportovní třídy tvrdí, že k energetickým drinkům se dostal přes trenéra. Tyto nápoje jsou k dostání i v obchodech některých škol.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.