Hlavní navigace

Z houbiček se vyrábějí kapky proti stresu

Sdílet

 Autor: Wikipedia.org, podle licence: CC BY-NC 2.5
Kousky penízovky sametonohé usušené v troubě posilují imunitu. Kapky z této jedlé houby mají antibiotické účinky a zvyšují odolnost organismu proti stresu, vyčerpání i nespavosti.

Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) je malinká houba s dva a půl až třícentimetrovým kloboučkem medové barvy, která roste na mrtvém dřevě listnatých stromů. Daří se jí v lesích, ale i mimo ně.

Houba začíná růst na podzim a nejvíce jí můžeme najít okolo prosince. Penízovku si můžeme nasbírat sami, ale dá se také koupit substrát s její kulturou, pro domácí pěstování.

Jak můžeme penízovku zpracovat

Houbu lze zamrazit, usušit či naložit do lihu i vína.

Je cenným zdrojem proteinu flammulinu, který má silné antibiotické účinky, dále obsahuje čtyři polysacharidové frakce s výraznými protinádorovými účinky. Penízovka je také cenným zdrojem stopových prvků, vitamínů a vlákniny.

Léčivé účinky penízovky

Penízovku můžeme s úspěchem používat jako přírodní antibiotikum, likviduje viry, bakterie, plísně, kvasinky, má také silné protizánětlivé působení.

Její konzumace je skvělou prevencí, ale i doplňkovou léčbou všech civilizačních onemocnění, především však oslabeného imunitního systému, onkologických potíží, cukrovky, rovněž zvyšuje odolnost organismu proti stresu, vyčerpání, nespavosti.

Pro koho je penízovka vhodná?

Tuto houbu mohou užívat jak děti, tak i těhotné a kojící ženy.

Recepty z penízovky

Penízovkové kousky na posílení imunitního systému

Dokonale očištěnou penízovku nasekáme najemno a úplně ji vysušíme v pootevřené troubě při teplotě 60 stupňů Celsia, necháme ji vychladnout a poté uschováme ve sklenici s dobrým uzávěrem.

Užíváme: 1× denně na špičku kulatého nože houby, kterou zapijeme vlažnou vodou. Tento postup provádíme po 6 týdnů.

Antibiotické kapky z penízovky a exotického koření

Potřebujeme: 1 lžíci sušené penízovky (nebo 2 lžíce čerstvé), 1 lžičku skořice, 1 lžičku tlučených hřebíčků (koření), 3 tlučené badyány, 1 lžičku šalvěje, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Houbu smícháme s kořením, vše zalijeme lihem a necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby směs přecedíme, vymačkáme, tinkturu nalijeme do sklenice a uschováme v lednici. Při potížích užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody po dobu 10 dnů.

Protistresové houbičkové kapky

Potřebujeme: 1 lžíci sušené penízovky (nebo 2 lžíce čerstvé), 1 lžíci sušené leskorky (nebo 2 lžíce čerstvé), 1 lžíci sušené třezalky, 3 dl 60% lihu či ovocné pálenky

Postup: Houby smícháme s třezalkou, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Po uplynutí této doby směs přecedíme, vymačkáme, tinkturu nalijeme do sklenice a uschováme v lednici. Kapičky užíváme 3× denně 30 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody po dobu 6–8 týdnů.

Autor článku

Přírodní terapeutka, zabývá se fytoterapií, aromaterapií, celkově zdravým životním stylem. Autorka několika knih…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).