Hlavní navigace

Oxygenoterapie - zázračná moc kyslíku?

5. 3. 2009

Sdílet

Bez kyslíku by na Zemi nebyl život, neexistovaly by rostliny, zvířata, ani lidé. Abychom byli živí, musíme dýchat, tedy získávat ze vzduchu kyslík „palivo pro buňky“ a naopak se zbavovat oxidu uhličitého „buněčného odpadu“. Právě kyslík je základním prostředkem pro wellness proceduru zvanou oxygenoterapie.

Kyslík se do těla dostává vdechováním vzduchu, který je dýchacími cestami veden do plic, průdušnicí do průdušek a průdušinek, a odtud do alveolů, ze kterých prochází do plicních kapilár. V kapilárách se kyslík váže na červené krvinky, tímto se krev okysličuje a následně proudí z plic do srdce a pak do celého těla. Takto krev zásobuje buňky kyslíkem a odebírá od nich oxid uhličitý.

Je proto logické, že již po objevení kyslíku v roce 1774 přišly snahy o jeho léčebného využití. Vznikla tak oxygenterapie, léčba kyslíkem, která se nabízí v případě nedostatečného přívodu nebo využívání kyslíku v těle. Kyslík byl používán při léčbě astmatu, tuberkulózy, ale také moru, postupně však tato metoda upadala v zapomnění. Své renesance se dočkala až ve třicátých letech dvacátého století.

Medicina-a-zdravi-alternativni-medicina-oxygenoterapieV medicíně se dnes používá jako účinná léčba při akutních poruchách dýchání, u chronických chorob plicích nebo při otravách, tj. tam, kde jde o nedostatečné sycení krve kyslíkem, vysvětluje Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc. Nejúčinnější formou je podávání kyslíku v přetlakových tzn. hyperbarických komorách, které umožňují zvýšení nasycení krve kyslíkem. Největší význam mají podle Heřta komory při otravách kysličníkem uhelnatým nebo plynaté sněti, ale vhodné jsou rovněž při léčbě bércových vředů.

Regenerace za pár minut

V současnosti je stále více nabízena oxygenoterapie jako součást různých wellness programů v lázních a relaxačních centrech. Klienty však zpravidla nečeká kyslíková komora, ale přístroj s dýchací maskou nebo hadičkami. Ty se připojí k obličeji a člověk tak vdechuje koncentrovaný kyslík. Celá procedura trvá zpravidla půl hodiny. Po ukončení terapie by se měl člověk cítit lépe, kyslík má napomáhat celkové regeneraci organizmu a zpomalovat jeho stárnutí. Podle zastánců této metody také výrazně snižuje pocit stresu, posiluje imunitní systém při infekcích a oslabení organizmu, zlepšuje energetický stav organizmu a snižuje nepříznivé dopady špatných ekologických podmínek na zdraví.

Oxygenoterapie má pomáhat také při bolestech hlavy, psychických problémech, časté nemocnosti, problémech s plícemi a průduškami, zrychlené tepové frekvenci, akné, potížích souvisejících s klimakteriem, ale dokonce i jako pomocná terapie při léčbě rakoviny. Důležité je i přidání vitaminové léčby a dechových cviků. Příznivé účinky inhalační léčby kyslíkem přetrvávají ještě dlouho po absolvování kyslíkové terapie, popisuje na svých webových stránkách relaxační studio Hedis z Brna.

U zcela zdravých osob má oxygenoterapie údajně preventivní význam. Oxygenoterapie napomáhá posílení obranyschopnosti organizmu, chrání před migrénou a stresy, je účinná při odstranění únavy a zlepšení spánku, propaguje své služby zařízení Medical Wave z Prahy. Na druhé straně je tato metoda nevhodná pro pacienty trpící epilepsií nebo zvýšenou činností štítné žlázy, po operaci hrudníku nebo ucha. Neměly by ji podstupovat ani těhotné ženy.

Kyslík zevnitř i zvenčí

Medicina-a-zdravi, alternativni-medicina, oxygenoterapieZatímco léčba kyslíkem pod lékařským dohledem je z pohledu Heřta dobře zmapována a používá se pouze u několika konkrétních diagnóz, oxygenoterapie jako součást wellness procedur je poskytována bez záruky, a proto se na ni dívá značně skepticky. Léčba kyslíkem se používá v řadě jiných indikací a v četných variantách také v oblasti alternativní medicíny, resp. způsobem pseudovědeckým se sporným efektem. Všechny takové metody spočívají na předpokladu, že dodaný kyslík zlepší mikrocirkulaci a sycení tkání kyslíkem, vysvětluje lékař. Podle něj je léčba kyslíkem nabízena jako léčebný prostředek k odstranění stresů, depresí nebo ke zvýšení fyzické a duševní zdatnosti. Často je také doporučována jako relaxační metoda pro přetížené podnikatele a manažery.

Léčba prostým vdechováním kyslíku nemá smysl žádný, protože červené krvinky mají omezenou kapacitu vázání kyslíku, která je u zdravého plně využívána. Další přívod kyslíku může zvýšit jen nepatrně, pro zdraví člověka v nepodstatné míře a jen po dobu aplikace množství kyslíku rozpuštěného v krvi, nikoli vázaného v krvinkách, konstatuje Heřt. Sám je přesvědčen o tom, že léčba kyslíkem v této formě má jen placebo efekt.  

I přes skeptický pohled vědců na oxygenoterapii přibývá lidí, kteří si ji pravidelně dopřávají a úměrně tomu i kosmetických a relaxačních studií, které ji nabízejí. Cena jedné takové terapie stojí v průměru čtyři sta korun.

Chodím na léčbu kyslíkem pravidelně. Je to ovšem jen jedna z procedur, které si nechávám ordinovat. Většinu se nechám udělat třeba zábal bahnem z Mrtvého moře a k tomu inhaluji kyslík. Často si také objednám kyslíkovou kůru na obličej proti akné a na zanícenou kůži. Myslím, že mi to pomáhá. Navíc se po inhalacích cítím jako znovuzrozená, je přesvědčená třicetiletá Helena Nováková z Prahy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).