Hlavní navigace

Odškodné za nepovedenou sterilizaci: 40 tisíc korun

Martina Kopecká

Přes čtvrt milionu korun požadovala Šárka Doušová po nemocnici za to, že jí provedla sterilizaci a ona přesto otěhotněla a porodila zdravou holčičku. Soud ale ženě vyměřil jen zlomek z toho, co chtěla, a sice 40 tisíc korun. Je to dost?

Doba čtení: 1 minuta

Šárka Doušová chtěla od nemocnice a kraje za své újmy vysoudit celkem 290 tisíc korun. Soud to ale odmítl s vysvětlením, že zásah do jejich osobních práv nebyl tak závažný, že by jím bylo poškozeno zdraví. Soudkyně přesto uznala, že nechtěné těhotenství způsobilo ženě psychické, zdravotní i sociální problémy. 

Čtěte téma: Antikoncepce vás může i zabít

Zdravé dítě. Je to škoda?

Rodina-vztahy-čekáme-dítě-porod-operace

„Krajský soud se přiklonil k tomu, že narození zdravého dítěte je šťastná událost. Rodina se s touto změnou navíc postupně vyrovnala,“ dodala soudkyně Jitka Kalfeřtová. Odškodné má nakonec zaplatit krajský úřad jako zřizovatel zdravotnického zařízení.

Doušová však s výrokem soudu spokojená není. Po poradě s právníkem se chce odvolat k Vrchnímu soudu v Praze a pokud ani tam neuspěje, je odhodlaná se bránit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Anketa

Měl soud uznat odškodné 290 tisíc korun, které Šárka Doušová požadovala?

Čtěte téma: Antikoncepce pro muže je tady. Bude o ní zájem?

Nemocnice: Selhala metoda, ne my

Nemocnice odškodnění zaplatit nechtěla a tvrdila, že v případě ženy selhala operační metoda, ne lékaři.

Lékaři ženě před několika roky po těžké havárii přerušili vejcovody, neboť případné těhotenství by jí způsobilo vážné zdravotní komplikace. Ty v průběhu nečekané gravidity nastaly, žena přesto dva měsíce před termínem porodila zdravou holčičku. Teď od nemocnice požaduje čtvrtmilionové odškodnění, protože třetí dítě ani podobné zdravotní problémy nechtěla.