Hlavní navigace

Antikoncepce vás může i zabít

21. 5. 2009

Sdílet

Jedna pilulka denně a ženy na celém světě jsou sexuálně svobodné. I Češky propadly hormonální antikoncepci. Lékaři ji ve velkém předepisují a farmaceutické firmy si mnou ruce. Vypadá to, že všichni mohou být spokojeni. Ovšem pozor: pilulky mají velmi vážná rizika. Bohužel vám o nich gynekolog většinou neřekne.

Kateřině Chrástkové z Benešova je šestadvacet let. Antikoncepční pilulky brala od šestnácti let. Stejně jako většina spolužaček. Když jí bylo třiadvacet, skončila v nemocnici. Sama si příliš nepamatuje, jak se tam dostala. Ví jen, že jí začala trnout ruka, pak noha a zamotala se jí hlava. Když se probrala, lékaři jí oznámili, že prodělala mrtvici.

Vůbec jsem tomu nerozuměla. Myslela jsem, že se to týká jen starých lidí. Totiž… mnohem starších než já. A já najednou ležela v nemocnici a nemohla jsem pořádně mluvit ani hýbat rukou a musela jsem se oboje znovu dva měsíce učit, popisuje svou zkušenost. Když jsem se ptala, proč zrovna já, vysvětlili mi lékaři, že na vině zřejmě budou antikoncepční pilulky. A to mě šokovalo. Když mi je gynekolog předepisoval, neřekl mi, že by mohly mít takové vedlejší účinky. A to věděl, že jsem diabetička, popisuje dívka.

Rodina-vztahy-antikoncepce-pilulky1To neurologa Michala Bara, který mladé dívky po mrtvici léčí, mírně vyděsilo. Samozřejmě – cukrovka je velmi rizikový faktor při polykání hormonální antikoncepce, ří­ká.

Janě Doležalové je devětadvacet let a pilulky brala od patnácti. Také ona byla postižena mrtvicí. A bohužel, než lékaři přišli na to, že by u tak mladé ženy mohlo jít o mrtvici, bylo pozdě. U mrtvic totiž pomáhá jen včasný zásah lékařů zhruba do tří hodin po záchvatu. Což se v Janině případě nestalo, takže mladá žena má kvůli ochrnuté ruce částečný invalidní důchod.

Prášky už samozřejmě neberu, i když lékaři jasně neprokázali, že by tu ta souvislost byla. Přesto mi řekli, že jiné vysvětlení v mém případě není, takže doporučují antikoncepci vysadit, krčí rameny mladá výtvarnice. Pravda: Jana kouří, což je v souvislosti s hormonální antikoncepcí považováno za největší problém. Ženy by si měly vybrat: když chtějí kouřit, pak ovšem nesmí brát pilulky a musí se spolehnout na jinou antikoncepci než hormonální, upozorňuje další neurolog Jiří Neumann z chomutovské nemocnice. 

Proč gynekologové mlčí?

Potíž je, že gynekologové jsou leckdy na předepisování určité značky antikoncepce zainteresováni. Farmaceutická firma jim například slíbí účast na lukrativním zahraničním kongresu, pokud předepíší určitý počet balení jejich tabletek. Na trhu hormonální antikoncepce totiž panuje tvrdá konkurence. Vyrábět pilulky je velmi lukrativní byznys – jen v Česku je užívá 70 procent žen.

A aby nešlo o přímou korupci, maskuje se takový vztah účastí gynekologa na „studii“. Což v praxi znamená, že se gynekolog pacientky zeptá na několik jednoduchých otázek – věk, váhu či krevní tlak a odešle dotazník – studii výrobci léčiv.

Hlavní je však ještě jedna věc: poté, co antikoncepční pilulky bere už druhá generace žen, vytratilo se z povědomí lékařů (ale i žen) povědomí o tom, že jde o lék. A že má jako takový řadu vedlejších účinků a některé dokonce smrtící, říká neurolog Neumann. Ten na téma souvislost antikoncepce s mrtvicí u mladých žen před časem publikoval lékařskou zprávu.

Ženy i lékaři si bohužel začali myslet, že antikoncepce je totéž co vitamíny, a tak k ní přistupují. To je chyba. Pilulky mají vedle toho dobrého také řadu nebezpečných vedlejších účinků, varuje. Jednou z nich je právě mrtvice, a těch bohužel mezi mladými ženami do třiceti let přibývá.
Další je například riziko zánětu mozkové žilní tepny, což není totéž jako zánět žil na noze. V mozku to může mít značně devastující účinky a končit může i úmrtím, popisuje.

Řekl vám gynekolog o rizicích antikoncepce?

Jak se chránit?

Rodina-vztahy-antikoncepce-2Nejdůležitější je eliminovat riziko. Jestliže má žena u kohokoliv v přímé rodině jakoukoliv nemoc, která souvisí se žílami a jejich špatnou průchodností, či snadnou krevní srážlivostí, měla by se hormonální antikoncepce vzdát úplně. Jde hlavně o trombózy (ucpání žil) například po operačních zákrocích. Stejně tak pokud žena kouří. Totéž platí pro ženy nad 35 let, jimž se zhoršuje kvalita žil a riziko vzniku žilní trombózy stoupá, říká Neumann. Potíž je, že řada žilních nemocí existuje v ženině těle skrytě, a projeví se, až když se objeví nějaká vyvolávající příčina. Což je právě hormonální antikoncepce, říká neurolog.

Faktem je, že vědecké výzkumy na toto téma chybí. Nemáme přesvědčivá data, ale je pravda, že si lékaři začínají dávat pozor na tuto souvislost, říká Michal Bar.

Od prvního ledna příštího roku však v Česku začne běžet projekt, který bude sledovat lidi po mrtvici včetně možných příčin. Už teď je ale jisté, že by si ženy měly dávat větší pozor na to, co svému tělu dopřávají. Ženy by se neměly nechat odbýt gynekologem a odejít s receptem v ruce. Lékař by je měl vyšetřit a vyptat se na podrobnou rodinnou anamnézu, říká. A mít pak také třeba odvahu ženě říct, že jí antikoncepci nepředepíše.

Antikoncepce má i svá pozitiva. Například oddaluje nástup Alzheimerovy choroby a snižuje riziko vzniku nádoru střev a konečníku, říká Neumann. Bohužel se na ni dá také umřít. Řeknu to po lopatě: ženy, přemýšlejte, než si necháte vypsat recept, dodává.

Autorka je redaktorkou MF DNES

Autor článku

Autorka je redaktorkou MF DNES.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).