Hlavní navigace

Odcházejí lékaři, nebo ne?

5. 1. 2011

Sdílet

Lékaři stahují výpovědi, hlásaly nejprve halasně nemocnice. Je to dezinformace, lékaři skutečně končí, reagovaly hned odbory.  Odbory napadly tvrzení ředitelů pražských nemocnic, že lékaři stahují výpovědi podané v akci Děkujeme, odcházíme. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka naopak prý další lékaři chtějí výpověď ještě podat. Podle zjištění ČTK ale například na interní klinice ve Fakultní nemocnici Motol lékaři z 13 výpovědí deset stáhli.

Lékaři stahují výpovědi, hlásaly nejprve halasně nemocnice. Je to dezinformace, lékaři skutečně končí, reagovaly hned odbory.

 Odbory napadly tvrzení ředitelů pražských nemocnic, že lékaři stahují výpovědi podané v akci Děkujeme, odcházíme. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka naopak prý další lékaři chtějí výpověď ještě podat. Podle zjištění ČTK ale například na interní klinice ve Fakultní nemocnici Motol lékaři z 13 výpovědí deset stáhli.

V Praze podle dostupných informací o odchodu z nemocnice uvažuje nebo uvažoval každý sedmý lékař. Například na Homolce ale nepodal výpověď žádný. Odboráři přiznávají, že jejich výzva měla v Praze menší ohlas než například na Vysočině, kde výpověď dalo 60 procent nemocničních lékařů.

Nyní se ukazuje, že pro řadu lékařů je výpověď spíše formou protestu a chtějí podle ředitelů na prestižních pražských klinikách zůstat.

„Mám jiné informace, kontaktovali mě lékaři, že výpověď podat ještě chtějí," řekl ČTK Kubek. Podle něj k další radikalizaci lékařů přispěl novoroční projev prezidenta republiky. Václav Klaus se ohradil proti výzvám k organizovanému odcházení některých profesí do ciziny. Lékaře však výslovně nejmenoval.

„Lékaři pochopili, že když nic neudělají, nic se nezlepší,“ podotkl Kubek. Pokud někteří lékaři výpovědi stahují, je podle něj otázka, nakolik je rozhodnutí svobodné. Kubek je přesvědčen, že to dělají pod nátlakem.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).