Hlavní navigace

Odbory chtějí záruku, že lékaři ve výpovědi budou přijati zpátky

2. 2. 2011

Sdílet

V odborové akci „Děkujeme, odcházíme“ dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů, zhruba každý pátý. Další stovky vypovídají dohody o přesčasech, takže jsou ohroženy i pohotovostní služby nemocnic, informuje ČTK.  Vedení odborů předložilo ministrovi návrh dohody. Teď je podle nich na řada na vládě a ministerstvo, aby se k navržené dohodě nějak postavily. 

V odborové akci „Děkujeme, odcházíme“ dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů, zhruba každý pátý. Další stovky vypovídají dohody o přesčasech, takže jsou ohroženy i pohotovostní služby nemocnic, informuje ČTK. 

Vedení odborů předložilo ministrovi návrh dohody. Teď je podle nich na řada na vládě a ministerstvo, aby se k navržené dohodě nějak postavily. 

„Kdyby se nic nedojednalo, nastal by 1. březen a my bychom si obrazně řečeno umyli ruce. Deset měsíců jsme se snažili a varovali, že hrozí katastrofický scénář a zhroucení zdravotnictví," řekla novinářům místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

Odbory v návrhu dohody požadují, aby dvě miliardy korun, jež slíbil ministr nemocnicím, byly rozděleny mezi lékaře.

Žádají také záruky, že každý z lékařů ve výpovědi, který se bude chtít vrátit, bude přijat.

Heger záruky odmítl, přijetí lékařů nemůže nemocnicím nařídit a nemůže ani ředitelům nakázat, že peníze navíc mají dát pouze lékařům. Smlouvu navrženou odbory Heger zpochybnil, má podle něj „ultimativní charakter“ a klade si „téměř vazalské podmínky“.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).