Hlavní navigace

Očkovat nebo neočkovat proti rakovině děložního čípku?

6. 5. 2009

Sdílet

Každý den u nás zemře na rakovinu děložního čípku nejméně jedna žena. Celosvětová čísla jsou ještě děsivější. Očkování, které může riziko nemoci výrazně snížit, má i u nás řadu odpůrců. Proč? Má smysl se nechat očkovat?

Rakovina děložního čípku se začíná prodírat na přední místa v žebříčku příčin úmrtí na světě. Statistiky znějí nemilosrdně. Ročně zemře přibližně 270 tisíc žen, to znamená jedno úmrtí každé dvě minuty. V Česku je každý rok tisíc nových pacientek s tímto onemocněním, z toho až 400 na rakovinu zemře.

Ohrožené jsou všechny ženy. Více pak ty, které pocházejí z chudších oblastí světa nebo příslušníci menšin. Šance, jak děsivé počty obětí snížit, je v očkování. Vakcína sice ženy stoprocentně nechrání, nicméně riziko onemocnění je výrazně menší. Zdá se, že mladé dívky, které se i u nás mohou nechat očkovat, nemusejí nic řešit. Přesto se občas objeví lékař či skupina, která vakcinaci zavrhne jako největší zlo a část pacientek odradí. Jiní zase na očkování nedají dopustit. Na čí straně je pravda? A kdo jsou ti největší odpůrci?

Seriál Očkování: Kdy je povinné, kdy rozumné a kdy je to nesmysl?

Jen prohlídky nestačí

gynekologie

Za vznikem rakoviny stojí infekce. Tu způsobují papillomaviry neboli HPV. K nákaze může dojít při jakémkoli sexuálním kontaktu. Pozor, k pohlavnímu styku přitom vůbec nemusí dojít! Chráněné nejsou ani ty ženy, které jsou celý život věrné jednomu partnerovi.

Samozřejmou prevencí by měly být každoroční gynekologické prohlídky. Díky nim může lékař včas rozpoznat změny na děložním čípku a ženy pak mají velkou naději na uzdravení. Ani ta nejpravidelnější prohlídka ale nezabrání , podle zastánců očkování, vzniku infekce – díky ní lze „pouze“ zahájit včas vhodnou léčbu proti již vzniklému onemocnění. Proto je nevhodnější prevencí před onemocněním rakovinou děložního čípku kombinace očkování a pravidelných gynekologických prohlídek. Cytologický stěr pomůže odhalit první buněčné změny na děložním čípku – proto je vhodné, i pokud se rozhodnete nechat se proti rakovině děložního čípku očkovat, tyto dva způsoby prevence zkombinovat, upozorňuje gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová z pražského Gyncentra. Cytologické stěry jsou navíc jednou ročně hrazeny pojišťovnou.

Věřící lékaři: Stačí, když budete věrní!

gynekologie

Očkování proti rakovině děložního čípku má i své odpůrce. První skupinou z nich jsou silně nábožensky založení lidé, nejčastěji katolíci. Ti se domnívají, že očkování nemá smysl a naopak je nebezpečné v tom, že mladým lidem v podstatě schvaluje promiskuitní chování. Rakovinou děložního čípku se nemohou nakazit ženy, které nikdy neměly pohlavní styk, ani ty, které žijí v manželství, ve kterém oba partneři neměli pohlavní styk s jinou osobou. Z této charakteristiky způsobu vzniku rakoviny děložního hrdla vyplývá, že tou nejprimárnější prevencí je pohlavní čistota obou partnerů. Až „sekundární“ primární prevencí, avšak o mnoho nedokonalejší, je očkování, vysvětluje MUDr. Ivan Wallenfels, slovenský gynekolog a aktivní katolík, v bulletinu mezinárodní křesťanské organizace odmítající antikoncepci Liga pár páru. Sám má tři dcery a ani jednu nenechal očkovat. Liga pár páru v Česku mezi katolíky distribuuje letáčky vybízející k „jediné účinné prevenci“ a to sexuální abstinenci. Jedinou cestou je tak pouze jeden sexuální partner na celý život.

Ve Velké Británii, kde je očkování mladých dívek hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, se proti němu postavil katolický kněz působící na střední škole Sv. Moniky v městě Prestwich nedaleko Manchesteru. Podle deníku The Times očkování napomáhá k nárůstu promiskuity místo toho aby nabídlo plný život v manželství.

Proti očkování bojují také esotericky ladění lidé, kteří v něm vidí obecně velkou hrozbu. Podle serveru Osud.cz, na kterém se objevují nejrůznější konspirační teorie a jiné značně neseriózní informace, lze očkování proti rakovině děložního čípku považovat za „genocidu mířenou na naše dcery“. Podle téhož serveru stojí za rakovinou ženských orgánů „problémy v partnerských vztazích“.

Zastánci očkování žádné pochybnosti nepřipouštějí. Podle nich jsou obavy z možných vedlejších účinků zbytečné. Většina vyspělých zemí usiluje o zařazení očkování proti HPV do povinného očkovacího kalendáře. Případné obavy o bezpečnost jsou neopodstatněné. Výskyt nežádoucích účinků je jako u jiných vakcín převážně ve formě zarudnutí a bolesti v místě vpichu,  říká Doc. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. z výboru České vakcinologické společnosti:

100% účinnost?

Na závěr je třeba říci, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost výskytu rakoviny děložního hrdla. Ovšem nebrání proti vzniku všech případů. Chrání proti nejčastějšími typy HPV, ale ne proti všem. Typy 16 a 18 způsobují 80 % případů vzniku rakoviny děložního hrdla, tedy se jedná o výrazné snížení rizika. Po očkování dojde k rozvoji obranyschopnosti proti konkrétním typům virů obsaženým ve vakcíně. Vakcíny obsahují pouze obaly virů, neobsahují virovou genetickou informaci, která je nutná pro rozvoj infekce a nemohou proto způsobit onemocnění, vysvětluje MUDr. Drahoslava Krhounková, gynekoložka se specializací na dětskou gynekologii z Mostu. Podle ní je lepší zvolit očkování, než nedělat vůbec nic. U nás je očkování doporučováno pouze mladým dívkách, ale v zahraničí se běžně očkují i ženy starší 26 let, v Austrálii je dokonce vakcína doporučovaná až do věku 45 let, dodává lékařka. Sama se setkala s případy, kdy se u mladých dívek objevila rakovina. Mimo jiné i kvůli tomu nechala očkovat svoji dceru.

Autor článku

Autorka je už od dětství velmi zvědavá a neustále se ptá, proč něco tak je nebo není. Miluje vaření a výpravy za chutěmi a vůněmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).