Názory k článku
Novodobý Priessnitz se jmenuje Wim Hof

tsd aura:10

jako stařík

Ten pán na fotografii vypadá mnohem hůř než můj tchán, který se do podobného stavu stačil v plném zdraví propít a prožrat až 72 letech. Moc by mě zajímalo, jak tento "ledový muž" bude vypadat v jeho věku.
tsd

TONIA aura:10

Víc než to

celé vlákno

Článek docela bagatelizuje význam WimHofových schopností. Nejde "jen" o člověka, který má rád chlad, otužuje se a vydrží v extrémním prostředí déle, než většina smrtelníků.. Wim Hof je možná chodící nové paradigma vědy. Podstatou jeho schopností je, že myslí dokáže ovládat mnoho svých tělesných pochodů, zdaleka ne jen termoregulaci. Velmi známé jsou jeho účasti na několika pokusech, kdy byl úmyslně, pod dohledem lékařů, nakažen endotoxiny, způsobující horečku, svalový třes a průjem... Wim Hof, díky své dechové technice opakovaně dokázal, že dokáže vědomě zvýšit obsah kortizolu ve svém těle na několikanásobek, čímž vždy zabránil propuknutí nemoci. Sám tvrdí, že takto dokáže v těle vrátit do rovnováhy v podstatě cokoliv. A nejen to. Dokázal tuto svoji dovednost předat mnoha dalším lidem v poměrně krátkém čase. I proto se o něj vědci stále intenzivněji zajímají... Srovnání jeho osobnosti s Priessnitzem není úplně povedené. Pojí je sice podobné téma, ale účel, přístup a schopnosti jsou u obou poměrně odlišné.

Adam Čabla aura:10

Re: Víc než to

celé vlákno

Pro mě je zásadní to, že jeho metody jsou naučitelné, že se tedy nejedná jen o hříčku přírody.

tsd aura:10

Re: Víc než to

celé vlákno

Cituji z příspěvku výše:
"Sám tvrdí, že takto dokáže v těle vrátit do rovnováhy v podstatě cokoliv."

Já tvrdím, že každý může tvrdit cokoli.
Dokonce může tvrdit, že je to naučitelné.
Když se to naučíte, můžete třeba nechat zmizet Velkou čínskou zeď jako David Copperfield.
tsd

TONIA aura:10

Je to reálné

celé vlákno

Wim Hof ale pouze netvrdí, že metodu zvládne (téměř) kdokoliv, on už to taky několikrát dokázal (testovali se vybraní dobrovolníci) a opět, pod lékařským dohledem. Trvalo to zhruba 14 dní nácviku, než skupina vykazovala ty samé schopnosti jako Wim Hof.
I kdyby byl jen on sám na světě, který tohle umí, byl by i tak nezpochybnitelným důkazem, že lidské tělo lze ovládat vlastní vůlí (ať to zní sebevíc kacířsky). Dnes už to více či méně dokáže mnoho dalších lidí, proto ten enormní zájem z vědeckých kruhů.
I když je otužování pro lidské zdraví bezdebat prospěšná věc, gró Wim Hofových schopností tkví právě v té specifické dechové technice, nikoliv v otužování jako takovém.
Na jeho kurzech se učí především tato jeho technika právě proto, aby lidi, kteří se nikdy neotužovali, dokázali vlézt do ledové vody na první dobrou, aniž by si z takového zážitku odnesli nějaký nepříjemný zdravotní důsledek.
Spousta podstaty neznalých navíc jeho dechovou techniku přirovnává právě k holotropnímu dýchání, což je poměrně hodně vzdálené tomu, co učí Wim Hof.

Těm, které téma zaujalo, doporučuji přečíst knihu The Iceman od Wim Hofa (jen v angličtině) nebo zkusit přímo nějaký jeho kurz.

tsd aura:10

Re: Je to reálné

celé vlákno

Krom toho ta studie(2014) proběhla nestandardním způsobem, protože nebyla zaslepena placebem. Z vědeckého hlediska velký nedostatek a proto zatím nelze brát tuto metodu za prokázanou. Nicméně, to že lze ovlivnit dechovým cvičením tvorbu hormonů, kterou za normálních okolností nelze vůlí ovlivnit je jasné. Je to stejně tak jasné, jako že psychika má na tvorbu hormonů také nesporný vliv.( např. prokázaný vliv na uvolňování adrenalinu ), nebo nesporný vliv placeba.Takže na tom něco bude, ale na velké nadšení je příliš brzy. Rozhodně natolik brzy, než aby se to mělo proměnit v byznys, kterým se to už bohužel stalo.
tsd

Adam Čabla aura:10

Re: Je to reálné

celé vlákno

Jak presne chcete takovou studii zaslepit placebem?

To jako ze jedna skupina bude dychat podle Wima Hofa a druha bude dychat jinak?

Jerzik
27. 9. 2017 12:17 Nový

Re: Je to reálné

celé vlákno

Placebo v testu bylo zahrnuto tím, že části testovaných lidí byla místo endotoxinu vstříknuta do krve glukóza. Sledované hodnoty hormonů, pH .... byly obdobné jako u lidí, kteří byli infikování endotoxinem. Tím bylo ověřeno, že to nebyla reakce lidí na endotoxin. Navíc skupina lidí, kteří byli infikování endotoxinem a nepodstoupili trénink WHM měli odlišné sledované hodnoty od těch co tréninkem prošli.

tsd aura:10

Re: Je to reálné

celé vlákno

To je ovšem velmi zajímavé a originální pojetí placeba. Ne že by to nemělo jakousi logiku, ale takto se to nedělá a rozhodně to není standardní postup.
A standardy se musí dodržovat, protože jinak nemáte žádnou míru srovnání.
tsd
P.S. zamyslel jste se nad tím, proč jim nebyl podán fyziologický roztok, stejně jako v jiných obdobných studiích?

tsd aura:10

Re: Je to reálné

celé vlákno

Ještě malý dodatek. Mnozí bio přírodní lidé brojí proti lékům a vakcínám ( můj obor) a ohánějí se nedostatečnými studiemi před uvedením do praxe i nedostatečným sledováním jejich nežádoucích účinků. Sice ty studie trvají roky a účastní se jich desetitisíce dobrovolníků, ale prý to nestačí. Na druhou stranu se zde propaguje něco, co bylo MOŽNÁ reprodukovatelné na několik dobrovolníků. Dlouhodobá studie možného ovlivnění jejich zdravotního stavu, ani počet sledovaných nic nevypovídá o tom, zda za 10-15 let "mražení" neskončí většina z nich, i s panem Hofem na invalidním vozíku např. pro otoky kloubů a artrózu.( vím já?)
tsd

TONIA aura:10

Re: Novodobý Priessnitz se jmenuje Wim Hof

celé vlákno

Pokud se chce někdo naučit techniku, není nutné jezdit přímo za Wim Hofem a platit vysoké kurzovné. Pokud vím, i u nás působí velmi úspěšně jeho žáci a pořádají kurzy za vcelku lidové ceny.

A samozřejmě je to jako se vším. Nestačí si jednou dýchnout dle Wim Hofa a myslet si, že jsem nesmrtelný.
Nutné je dýchat pravidelně, min. 2x denně, poměrně brzy se dostaví různě výrazné změny ve zdravotním stavu. A to i bez otužování (i když s tím mohou být výsledky třeba ještě výraznější).

Wim Hof prohlašuje, že prostě má rád chlad ve všech podobách (nicméně přešel i poušť bez vody). Takto to ale nemáme všichni, znám mnoho účastníků kurzu, kteří neotužují vůbec nebo max.nárazově a funguje jim to taky.

Co vím, tak vědecké týmy se o něj zajímají stále a zkoumají, čeho všeho je ještě schopen.
Vzhledem k jeho výjimečnosti, bych se ani nedivila, kdyby jednoho krásného dne třeba vědci zjistili, že si umí prodloužit i telomery.. :-)

tsd aura:10

Re: Novodobý Priessnitz se jmenuje Wim Hof

celé vlákno

Když jste u těch financí, tak 100Euro / 2600 Kč je běžná tuzemská cena za 6 hodin začátečnického půldne kdesi v tělocvičně.. Kolik to stojí u samotného mistra si ani nedovolím odhadnout.
Vcelku lidové ceny. Podívejte se na netu na nějaké pozvánky ať víte o čem to je.

"A samozřejmě je to jako se vším. Nestačí si jednou dýchnout dle Wim Hofa a myslet si, že jsem nesmrtelný."
Pardon pan Hof si opravdu myslí, že je nesmrtelný? Proč by si to měli jeho žáci myslet taky? Ale chápu to je jen takové plácnutí do vody, aby řeč nestála. :-))
tsd

TONIA aura:10

Cena kurzu

celé vlákno

Pro vyváženost informace výše dodávám, že u nás existují i kurzy, kde si lektor účtuje cca 500 Kč za den(kurz) . Je to o filozofii a přístupu daného lektora a lokalitě konání.

TONIA aura:10

Perlička

Nakonec ještě malá perlička, co mimo posílení imunity a upevnění zdraví Wim Hofova dechová technika "umí" (za předpokladu, že se provádí správně a pravidelně).

Po několika málo dnech tréninku (v praxi nejčastěji cca 2 - 4 dny) se výrazně zkrátí potřeba spánku i o několik hodin, člověk je extrémně nabitý energií a zvládne více práce, než běžně. Hlavně však nabyde schopnosti zadržet bez větších problémů dech na hodně dlouhou dobu (nejčastěji 2,5 - 3,5 min a to klidně u i zcela nesportujících lidí, ale jsou i borci, kteří bez problémů opakovaně dají i téměř 6 min).

Traduje se (neověřená informace), že Wim Hofovu metodu už delší dobu praktikuje také Michael Phelps.. :-)