Hlavní navigace

Notebook v klíně – pohroma pro spermie

1. 8. 2019

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Na mužskou plodnost má neblahý vliv civilizační zátěž, ale také vysoké teploty a dlouhé sezení, třeba za volantem cestou na dovolenou nebo v sedle kola. Zejména v horkých letních měsících by si muži měli dávat pozor na zahřívání intimních partií.

Podle statistik kliniky Reprofit se ideálními hodnotami spermiogramu může pochlubit jen přibližně 10 % jejich klientů. Řada z nich by přitom ještě před 70 lety byla považována za neplodné. Zatímco dnes bere WHO jako normu 15 milionů spermií na mililitr, dříve byla spodní hranice 20 milionů. Při hodnocení se kromě počtu spermií hledí také na jejich pohyb a morfologii neboli správný tvar.

„Civilizační zátěž, která nepříznivě působí na mužskou plodnost, bohužel příliš ovlivnit nemůžeme. O to důležitější je vyhnout se dalším rizikům, která celou situaci ještě zhoršují,“ říká specialista na reprodukční medicínu Pavel Otevřel z kliniky Reprofit.

Zejména v letních měsících, kdy teplota atakuje hranici 30 °C, by si muži měli dávat pozor na zahřívání svých partií v oblasti klína. Co konkrétně představuje riziko?

Těsné kalhoty a prádlo

Módní upnuté kalhoty nebo těsné spodní prádlo doporučují odborníci v letních měsících ponechat ve skříních. Platí to i pro sportovní oblečení. Zejména vášniví cyklisté, kteří se v létě hojně věnují oblíbenému sportu, by si měli dopřát vždy dostatek času na rekonvalescenci, aby nedocházelo ke stálému přehřívání varlat.

To samé platí také pro motorkáře, protože při dlouhých jízdách tráví hodně času vsedě, a k tomu ještě v neprodyšných kožených kalhotách.

Tipy na léto

Dlouhé prázdninové cestování by muži měli kompenzovat:

  • nošením prodyšného oblečení,
  • minimalizací stresu,
  • a pokud tráví dovolenou v teplých přímořských lokalitách, tak i průběžným ochlazováním se ve vodě.

„Ve varlatech je obvykle o 2 °C nižší teplota, než je ta tělesná. Vyšší teplota ve varlatech působí negativně na vývoj spermií a způsobuje pokles jejich počtu. Stejně tak díky trvalému vystavení znečistěnému životnímu prostředí může docházet ke zvýšení oxidačního stresu ve varlatech a k následnému poškození správné funkce spermií. Pokud je tento proces podpořen zvýšenou teplotou, může být výsledný efekt ještě horší,“ vysvětluje Soňa Kloudová, vedoucí laboratoří kliniky Reprofit.

Časté saunování a horké koupele

„V některých případech se například kvůli častému saunování, sezení, opakovaným horkým koupelím nebo po prodělaném horečnatém onemocnění můžeme setkat i s těžšími poruchami počtu spermií,“ říká Soňa Kloudová.

Tento stav naštěstí není nevratný. „Po několika měsících, kdy se muži problematické činnosti vyhnou, se kondice jejich spermií většinou zlepší,“ dodává.

Dlouhé sezení a notebook v klíně

Obecně reprodukční specialisté nedoporučují již zmíněné dlouhé posedávání, ať už v práci, za volantem, na palubě letadla, nebo doma u televize.

Za vůbec nejhorší považují práci s notebookem na klíně nebo dlouhé jízdy autem při zapnutém vyhřívání sedadel. Tyto činnosti by měly být pro muže toužící po potomcích úplné tabu.

„Je prokázané, že plodnost mužů i žen snižují také výfukové zplodiny, především z dieselových motorů, které se koncentrují hlavně v místech s hustým provozem,“ doplňuje ještě výčet MUDr. Otevřel.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).