Hlavní navigace

New Age – hnutí za zenitem?

19. 3. 2010

Sdílet

Když se řekne New Age, leckdo si představí zkomercionalizované publikace o pozitivním myšlení a zdravé výživě okořeněné přesladkým úsměvem autorů na obálce. V někom zase tento pojem vyvolá podobné reakce, jaké míváme při zmínce o sektách. Co je skutečným cílem hnutí Nového věku a jaké jsou perspektivy jeho dalšího vývoje u nás?

Sledujeme-li počátek hnutí, zjistíme, že vyrůstalo především v americkém kulturním klimatu z jevu, který měl název Hnutí lidského potenciálu. Pojem New Age byl dlouho jeho synonymem.

Na tomto hnutí se podílely různé organizace, které se zabývaly především celostní psychologií, usilující o plné vnímání a smyslovou citlivost. V pozadí byla především naléhavá potřeba Američanů vyrovnat se s  překotnými změnami v tzv. postmoderní době, s nový životním stylem, který  vyžadoval stále nové reakce a přizpůsobování se novým událostem. Šok z hektické přítomnosti a nejisté budoucnosti zatěžoval nervovou soustavu a vyžadoval psychický ventil. Řada lidí nenacházela odpovědi na své problémy v instituciona­lizovaných církvích.  

Od konce 70. let se ujímá název New Age, formuje se v sílící sociální hnutí a propaguje alternativní životní styly. Vznikají nejrůznější komunity, zvláště ekologicky zaměřené. New Age se postupně vykrystalizovalo v hnutí alternativní a ekonomické, které ve své činnosti uplatňovalo především spirituální anebo psychologické prvky. Smyslem všech aktivit bylo a stále je hlubší poznání člověka: jak a proč funguje právě tak, jak funguje, a jak by mohl fungovat lépe.  

Vodnářské spiknutí

Za stěžejní dílo hnutí se považuje kniha Marylin Fergusonové Vodnářské spiknutí, která vyšla v USA roku 1980. Autorka přichází s myšlenkou nenásilné, ale účinné proměny člověka prostřednictvím nových metod výchovy, léčení, náboženství a s ideou nového, rozšířeného tzv. planetárního vědomí. A protože tyto změny přicházejí s novým věkem Vodnáře, nazývá je autorka vodnářským duchovním spiknutím.

Čtěte téma: Církev prospívá zdraví

Nábožensky založení lidé jsou prý šťastnější, méně úzkostní a depresivní…

new age

Podle její vize má dojít k přechodu od industriální a konzumní společnosti k nové fázi rozvoje lidstva, která bude založena na růstu duchovního rozměru člověka a naplňování jeho potenciálu, ohleduplném vztahu k životnímu prostředí, rozvíjení nových pospolitostí atd.

Odhady počtu stoupenců hnutí jdou do desítek miliónů, ale tendence je klesající. Ne proto, že by myšlenky New Age zanikly, ale protože v mnoha částech světa již byly prosazeny. V USA cvičí jógu a zdravě se stravuje 40 miliónů Američanů a podobný počet lidí žije a postupně mění i společenskou tvář Evropy. Řada myšlenek, např. zjištění, že člověk může být v padesáti zdravější než ve třiceti a může zvládnout své emoce, se tak dostala do povědomí široké veřejnosti a hodně z nich bylo obecně přijato.

Anketa

Zajímáte se o myšlenky hnutí New Age?

Nálepka New Age

new age

Nejznámějším představitelem a propagátorem hnutí New Age v České republice je Vlastimil Marek, alternativní hudebník, publicista, spisovatel a duchovní učitel (www.baraka.cz).

Pan Marek odmítá označovat New Age za hnutí. Považuje to jen za mediální označení trendu ve své době rostoucího počtu lidí, kteří si – nespokojeni se svým životem i se stavem společnosti počátku 60. let – začali klást do té doby neobvyklé otázky.

Nálepka New Age začala být používána právě pro označení stovek a tisíců různých metod, postupů, cvičení, hnutí, aktivit, jež všechny spojovala snaha poznat sebe sama a pozitivně změnit svůj život. Nemá jednotný koncept, dogmata, ani proroky nebo vůdce. I když se populární nebo vůdčí osobnosti spojované s hnutím vyskytovaly, jedním z hlavních aspektů vždy byla nepředpojatá, nedogmatická mysl.

Jaké otázky si klade New Age:

  • Kdo je to člověk? Proč není šťastný? Proč není stále zdravější? Proč materiální dostatek není zárukou spokojených a zdravých vztahů?
  • Někteří lékaři a psychologové si uvědomili, že západní medicína a psychologie doposud studovala a zkoumala jen nemoci. Tak začal – na západě zcela nový – výzkum, který se ptá: Co je to zdraví?

Rozsah hnutí

Vlastimil Marek soudí, že New Age už svůj úkol splnilo: lidé v USA i Evropě jsou dnes sami schopni vyhledat si vše, co ke svému rozvoji a tělesnému i duševnímu zdraví potřebují. Není už třeba, aby se New Age nějak rozšiřovalo – jeho ideje a poselství jsou již rozšířené. „Zdravá výživa je k dostání téměř v každém supermarketu,“ říká, „a povědomost o zodpovědnosti za stav ovzduší a ekologickou šlápotu bezprecedentně narostla. Až na výjimky byly přeloženy a vydány všechny klasické knihy a oddělení New Age mají v každém lepším knihkupectví. Tisíce lidí mají doma tibetské mísy nebo didžeridu a desítky tisíc pravidelně poslouchají hudbu New Age.“

Česká realita:

  • každoročně se koná několik velkých prodejních esoterických festivalů s řadou přednášek
  • uchytily se tři měsíčníky (Regina, Regenerace, Meduňka)
  • v roce 1992 se v Praze konala 12. Mezinárodní transpersonální konference, na které přednášeli např. Ram Dass, Rupert Sheldrake, Ralph Metzner, Roger Walsh, Rianne Eislerová, Carl Pribram, David Steindl-Rast, Stanislav Grof, David Bohm, Jack Kornfield a další
  • existují dvě desítky center, ve kterých se pořádají víkendové a letní semináře
  • funguje Univerzita Nové doby Milana Calábka (prošlo jí asi tisíc studentů ve čtyřletém studiu, přednášely tu všechny české a některé zahraniční celebrity oboru)
  • vysílá Rádio Ethno

Čtěte téma: Biozemědělci v obklíčení čarodějnic

Postavit biozemědělce kousek od profesionální kartářky a ještě tvrdit, že oběma jde o totéž, jde jen v Česku. Pouze u nás máme pocit, že si mohou biofarmáři a nejrůznější věštci a šarlatáni báječně rozumět…

new age

Vlastimil Marek ale upozorňuje, že na druhé straně se možnosti výdělku chytily tisíce prodejců rádoby duchovního a esoterického zboží, a tak téměř všichni mají doma nějaký ten polodrahokam, solnou lampu, zvonečky ve dveřích nebo mandalu. „Nechali si udělat nativní horoskop, chodí na reflexní terapie a radí se s proutkařem nebo odborníkem na feng šuej.“ Dalo se to čekat, ale Češi nebyli připraveni.

„Dnes už bych to hnutím Nového věku nenazýval,“ shrnuje Marek. „Kromě výhod a pozitiv k nám zákonitě dorazila i vlna negativního vlivu. Právě předchozí absence informací o tom, co a kdo je šaman, co je to skutečná duchovnost, přinesla i neschopnost Čechů a hlavně Češek rozlišit skutečného šamana od toho, jenž titul získal na rychlokurzu.“

Záplava seminářů typu Bohyní sexu za víkend a dalších moderních západních variací povrchní práce s duší podle Vlastimila Marka bohužel degraduje pozitivní příspěvek vlny New Age posledních čtyřiceti let. Je nutné bedlivě si vybírat a nečekat, že člověk dosáhne osvícení během  víkendového semináře.

Foto Vlastimil Marek: www.baraka.cz, ilustrační foto: agentura SXC

Autor článku

Vystudoval jsem obor teologie - český jazyk. Snažím se přijít na kloub různým otázkám a záhadám, zejména z oboru psychologie a duchovna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).